Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

13.12.2018

F. Lhotský Kultúra

Vianoce a ich adventné obdobie plné tajomnosti, radosti a sviatočnej pohody sa odrážajú vo všetkých kopaničiarskych obciach a mestách i keď už v dnešnej dobe sú často spojené aj so zhonom a nervozitou, čo v dávnejšej minulosti nebývalo.

 

Advent sa tu obyčajne začína zapaľovaním sviečky na adventnom venci a príchodom Mikuláša. Niekde sa Mikuláš poponáhľal, inde si ponechal viac času na svoj príchod. Medzi prvými ho privítali v Priepasnom už druhý decembrový deň, väčšinou však Mikuláš s balíčkami dobrôt ale i s čertom potešil deti v rozmedzí od 4. až do 6. decembra. Stalo sa tak aj na Myjave, kde rozsvietil vianočnú jedličku ale aj na Brezovej, v kopaničiarskych obciach Poriadie, Košariská, Lubina a v iných obciach sa trocha oneskoril, ale nezabudol ich navštíviť a zároveň prispel k milému adventnému večierku s kultúrnym programom, ako tomu bolo napr. v Chvojnici, Bukovci či v Rudníku alebo v maličkom Matejovci. A celkom istotne na Mikulášsku tradíciu nezabudli ani v ďalších kopaničiarskych obciach tohto regiónu.

 

 

Už tradične sa v predvianočnom období najviac podujatí venovaných v duchovnej i svetskej podobe týmto najkrajším sviatkom roka koná na Myjave. Podieľajú sa na tom všetky mestské kultúrne a cirkevné inštitúcie. Začína to všetko už po niekoľko rokov zapálením prvej adventnej sviece na adventnom venci pri fontáne pred MsÚ a zároveň koncertovaním v ev. kostole. V nasledujúcom období ešte budú v kostole koncertovať známy spevácky zbor zo Senice Cantiléna a v poslednú adventnú nedeľu uzavrie sériu koncertov Excees Quartet, zoskupenie štyroch mladých hudobníkov s netradičným zložením hudobných nástrojov.

 

Vianoce v divadle sa začali vo štvrtok 06.12. a pokračovali divadelnými programami v KD S. Dudíka, tak, ako už boli avizované v inom príspevku na tomto portáli. K doterajším tabuľkám na terase slávy kultúrneho domu pribudli opäť dve nové, slovenskej herečky Božidary Turzonovovej a českého herca Pavla Zedníčka.

 

 

Vianočný jarmek je podujatie, ktoré sa koná takmer vo všetkých mestách a mestečkách na Slovensku. Niekde má dlhoročnú tradíciu inde sa začal väčšmi vžívať až v posledných rokoch. Na Myjave sa uskutočňuje už po viac rokov, avšak až v tomto roku sa rozšíril z dvoch dní na takmer celý týždeň. Začne sa už v utorok 11. 12. stánkovým predajom rôznych vianočných ozdôb, ľudových výrobkov a pochúťok na námestí pred MsÚ, kde zároveň budú jarmočníkov obveseľovať myjavské hudobné a tanečné skupiny ako i vianočné programy detí zo škôl. Na úvod to bude o 17.00 h vystúpenie country skupiny Gebula a v ďalších dňoch sa predstavia Cirkevný spevokol z Turej Lúky a FS Kopaničiarik, KC Khamoro a DH Myjavci a všetko to vyvrcholí v piatok 14.12. keď už od 13.00 h začnú vystúpenia detí zo ZŠ, spevácka skupina Bukovčané, Myjavské heligónky a Kopaničiarik. Posledný deň jarmeku 15.12. je venovaný už tradičnej dopoludňajšej zabíjačke a ochutnávke jedál vyrobených z nej pri veselých vystúpeniach FSk Kýčer z Turej Lúky, FS Kopa a DFS Kopaničiarik.

 

 

Záver predvianočných kultúrou nabitých dní na Myjave budú tvoriť ešte dve väčšie podujatia, v ktorých budú mať hlavnú úlohu domáce kultúrne telesá. Najskôr v piatok 21. decembra o 18. 00 h sa v hlavnej sále KD uskutoční program s názvom Myjavci Myjavcom FS Kopaničiar s dovetkom po pätnástich rokoch, ktorý bude venovaný 15. výročiu otvorenia kultúrneho domu S. Dudíka. Práve takýto názov mal totiž pred 15. rokmi úvodný program, ktorým sa otváral tento moderný kultúrny stánok. Predstavia sa v ňom všetky už vyššie uvedené hudobné súbory a myjavská ZUŠ, ale okrem nich tu vystúpia aj Myjavská cimbalovka, tanečné súbory Country dans Myjava a Tanečná škola BIBS, pop rocková hudobná skupina Night Teen Seven Ties, Zvonkohra Košariská Priepasné a koncertný majster Miroslav Dudík, vnuk slávneho ľudového huslistu, po ktorom je myjavský KD pomenovaný. Samotnému programu bude predchádzať koncertovanie dychovej hudby Myjavci vo foyer kultúrneho domu.

 

 

Predvianočné podujatia uzavrie 22.12. o 18.00 h benefičný koncert pod názvom Svet lásku má, ktorý sa uskutoční v evanjelickom kostole na Turej Lúke a budú v ňom účinkovať domáci interpreti – mladí hudobníci a speváci. Výťažok z dobrovoľného vstupného pôjde na podporu práce s deťmi. Pripravené budú i stánky s predajom vianočných tovarov.

 

Samozrejme tým sa podujatia na Myjave pre tento rok ešte nekončia, lebo aj v posledný deň roka na Silvestra bude na námestí hudobná produkcia a zábava s ohňostrojom pre všetkých, ktorí pred polnocou prídu osláviť príchod Nového roku.

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...