Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Rok 1989 bol dôležitým nie len pre nastolenie demokracie v našej vtedy ešte spoločnej vlasti – Československu, ale znamenal aj zrodenie myjavského divadla Korbáč, ktoré založila skupinka vtedy ešte študentov a mladých nadšencov divadelného umenia vo forme malých javiskových foriem.

 

Pamätám si, ako mi jeden člen redakčnej rady vtedy ešte podnikového časopisu Myjavské hnutie, v ktorom som pracoval ,priniesol nejaký článok s tým, že by bol rád, keby sme pomohli spropagovať činnosť mladých divadelných nadšencov, ktorých viedol jeho sused z bytovky, Miro Kňazský a zároveň hľadať ďalšie mladé talenty pre novozrodené divadelné zoskupenie. Divadlo Korbáč začínalo s vlastnou tvorbou malých estrádno-kabaretných programov, či ako pouličné ochotnícke divadlo. Práve Miro Kňazský, (ktorý si po jednom z predstavení vyslúžil prezývku Franky) spolu s Robom Vernerom boli hlavnými protagonistami tohto myjavského divadelného kolektívu. Od začiatku však obom autorom veľmi pomáhala veľká schopnosť improvizovať, ktorá bola zakorenená v celom kolektíve.

 

Už v roku 1991 začínajú mladí nadšenci z Korbáča organizovať pravidelné predstavenia tzv. Festival bláznov a v spolupráci s režisérkou, divadelnou pedagogičkou a zanietenou organizátorkou amatérskeho divadla v Senici, A.Gamanovou vzniká akýsi predchodca dnešných myjavských Vianoc v divadle. Samozrejme prím hrá improvizované divadlo i keď viacero scénických inscenácií najmä v spolupráci s A. Gamanovou prinieslo divadelníkom úspech aj na významných celoslovenských amatérskych divadelných prehliadkach ako napr. na Belopotockého Mikuláši v r. 1994 a 1996. Práve rok 1996 je rokom prvej myjavskej Improšou, súťaže v improvizácii amatérskych divadelníkov z celého Slovenska. Treba povedať, že v tom čase ešte nebol otvorený dom kultúry, ale hrávalo sa v kinosále Spoločenského domu až do roku 2000 (celkove 10 Improšou). Potom sa na pár rokov táto tradícia prerušila a 11. Improšou sa už uskutočnila v roku 2004 v novootvorenom DK S. Dudíka. Zatiaľ posledná – 14. Improšou bola v r. 2007 práve v rámci Vianoc v divadle. Z niekdajšieho Festivalu bláznov sa tak stal úspešný festival divadla, ktorý najmä vďaka iniciatíve M. Kňazského má svoje miesto v kultúrnom kalendári obyvateľov Myjavy i okolitých kopaníc a teší sa pozornosti milovníkov divadelného umenia. V tomto roku už onedlho v predvianočnom období vstúpi do svojho 15. ročníka. Vianoce v divadle budú teda tak trochu jubilejné.

 

Zatiaľ sme nespomínali dôležitú súčasť divadelného festivalu, ktorá pribudla do programu v jeho treťom ročníku – oceňovanie divadelných osobností zo SR a ČR za prínos v kultúre zároveň s odhalením tabuľky s ich menami na terase kultúrneho domu. Práve v roku 2006, kedy odhalili prvé tabuľky na terase myjavského KD obe ocenené osobnosti chýbali. Prvou bola už spomínaná protagonistka amatérskeho divadla Anka Gamanová, ktorá zomrela v roku 2001, takže ocenená bola in memoriam a druhú tabuľku s menom Bolka Polívku odhaľoval jeho priateľ a kolega z divadla Jiří Pecha, keďže Bolek ochorel.

 

 

V ďalších ročníkoch však už na Myjavu prišla plejáda významných hereckých osobností a pribudli tabuľky s menami: Květy Fialovej, Ladislava Chudíka, Jiřího Suchého, Milana Lasicu, Márie Kráľovičovej, Jaroslava Prusenovského (známeho myjavského režiséra a divadelníka), Hany Gregorovej a Radka Brzobohatého, Jiřího Bartošku, Emílie Vašáryovej, Jiřího Lábusa, Mariána Labudu, Petra Nárožného, Evy Kristínovej, Zuzany Krónerovej, Mariána Geišberga, Ivy Janžurovej, Stanislava Štepku, Emila Horvátha ml., Oldřicha Víznera, Simony Stašovej a Martina Hubu. V tomto roku by mali na Terase slávy opäť pribudnúť dve tabuľky. Tentokrát s menami Pavla Zedníčka a Božidary Turzonovovej.

 

 

Usporiadatelia Vianoc v divadle – mesto Myjava a divadelné združenie Korbáč sa na vás milovníkov divadla a dobrej zábavy tešia v dňoch 06. – 09. 12. 2018 v DK S. Dudíka. V bohatej programovej ponuke sú Divadlo GUnaGU z Bratislavy, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Astorka Korzo 90 z Bratislavy, Záhorácke divadlo Senica, Divadlo Kalich Praha, Celkom malé divadlo Starý Tekov. Nebudú chýbať ani tradiční swingoví muzikanti z Funny Fellows a na úvod Mikulášsky darček – koncert Braňa Jobusa a Vrbovských víťazov na námestí, podobe príde už tradične aj Chodúlove interaktívne divadlo a deti sa iste potešia aj dopoludňajším predstaveniam Divadla Teáter z Levíc. Po prvý raz bude divadlo i v neobvyklom prostredí, keď divadelné zoskupenie Yarmat z Horných Orešian, uskutoční svoje improvizované predstavenie v reštaurácii Kross House. Prezidentom tohtoročného festivalu pre tohtoročný ceremoniál na terase slávy je Marián Labuda.

 

Bližšie informácie o programoch 15. ročníka festivalu Vianoce v divadle nájdete aj ďalších v príspevkoch na portáli kopanice.sk alebo na myjavskej webovej stránke, či stránke vianocevdivadle.sk.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...