Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Nedá sa prehliadnuť ich krása a veľkoleposť. Reč je veteránoch, ktoré ste mohli stretnúť na kopaničiarskych cestách. Predtým ako si bližšie predstavíme Veterán klub Myjava, tak si niečo povedzme o histórií prvých združení majiteľov historických vozidiel na Slovensku ktoré, vzniklo v roku 1972 v Bratislave, pri automotoklube vtedajšieho Zväzarmu.

 

Po zmene spoločenského zriadenia bolo v r. 1990 založené Združenie zberateľov historických vozidiel, ktoré sa stalo v roku 1997 aj členom Medzinárodnej federácie zberateľov historických vozidiel FIVA. Najväčší nárast členov zaznamenalo toto združenie po roku 2016.

 

V súčasnosti je tu združených 69 klubov zberateľov historických vozidiel z celého Slovenska, ktoré majú spolu takmer 1200 členov.

 

Pred štyrmi rokmi vznikol aj na Myjave Veterán klub, ktorého poslaním je združovať majiteľov a priaznivcov historických vozidiel s cieľom zachovať tieto vozidlá ako historickú pamiatku z minulých období.

 

 

Okrem združovania majiteľov veteránov usporadúva klub motoristické akcie pre verejnosť, zaoberá sa výkupom a predajom historických vozidiel, náhradných dielov na tieto vozidlá, poradenskou činnosťou a organizuje odborné podujatia zamerané na veteránov.

 

Vyvíja súčinnosť pri atestáciach historických vozidiel pre svojich členov i pre verejnosť. Spolupracuje s ďalšími podobnými klubmi a je nápomocný aj pri organizovaní spoločných akcii. Členom veterán klubu sa môže stať každý záujemca, ktorý dovŕši 18 rokov, je fanúšikom historických motorových vozidiel a je ochotný dodržiavať podmienky uvedené v stanovách združenia.

 

 

V súčasnosti má Myjavský Veterán klub cez dvadsať členov, ktorí vlastnia viaceré historické vozidlá tzv. veteránov ako sú napr. autá Praga Picollo z r. 1937 a Tatra 57 z r. 1935, ale napr. aj motocykle Motobecane (F…) z roku 1930 a aj iné.

 

Členovia klubu si väčšinou renovujú svoje veterány sami, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa obracajú na renovačné dielne a tam si nechajú profesionálne zrenovovať svojho veterána.

 

 

Myjavský klub nemá svoju renovačnú dielňu ale aktívne spolupracuje hlavne s Renovačným ateliérom JARO v Piešťanoch.

 

Ako potvrdil predseda Myjavského klubu p. Jaroslav Pronský, Veterán klub Myjava za svoje viac ako štvorročné obdobie usporiadal viacero podujatí ako napr. päť Kopaničiarskych auto-moto veterán búrz a niekoľko výstav veteránov na Myjave a v okolí. „V tomto roku bol rozšírený náš program o jazdy veteránov pod názvom Kopaničiarska – 77 (K-77), ktorá sa uskutočnila 8. mája 2019 a bude pokračovať druhou etapou na jeseň a to 1. septembra 2019.“ Spomínaná akcia K-77, na ktorú bola pozvaná široká verejnosť trvala 7 hodín, mala 77 km s absolvovaním 77 zákrut a prekonaním 777 m prevýšenia, medzi zastávkami na Veľkej Javorine a v obci Prašník.

 

 

Ukončenie veteránskej akcie K-77 sa ukončilo v obci Priepasné, udeľovaním pamätných účastníckych listov a ďalších spomienkových predmetov pre približné sedemdesiat účastníkov, ktorí následne prejavili svoju spokojnosť s pripraveným programom a odnášali si sebou nezabudnuteľné zážitky z našich krásnych kopaníc. Aj najbližší program myjavského Veterán klubu približuje jeho predseda J. Pronský. „V nedeľu 19.mája od 7:00 hod. do 12:00 hod. nás čaká ďalšia veteránistická akcia v Myjave v Trnovcoch a to JARNÁ KOPANIČIARSKA auto-moto veterán burza spojená s výstavkou veteránov a okružnou jazdou po Myjave okolo 11:00 hodiny. Veríme v to, že náš klub so svojimi historickými vozidlami je prínosom pre zachovanie historických kultúrnych hodnôt pre ďalšie generácie. Všetkých pozývame nie len na nedeľňajšiu burzu, ale aj na naše ďalšie budúce akcie, ktoré budú publikované hlavne na internetových stránkach.“

 

Autor: F. Lhotský

Foto: www.bazala.sk

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...