Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Majstrom Slovenska v triatlone v Starej Myjave sa stal Richard Varga 14. a 15. septembra 2019 sa v rekreačnej oblasti pri priehrade v Starej Myjave uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky v triatlone 2019.

 

Kopanice hostili uplynulý víkend významné športové podujatie, Majstrovstvá Slovenska v triatlone. Triatlonu sa zúčastnili desiatky súťažiacich v rôznych vekových kategóriách. Usporiadatelia si dali záležať na náročnom profile trate, ktorá sa začínala pri vodnej nádrži. Po plaveckej časti nasledovala cyklistická, o ktorej sa množstvo športovcov vyjadrilo, že bola nesmierne náročná. Svojrázny kopaničiarsky reliéf špecifický svojimi dynamickými stúpaniami a klesaniami dal zabrať aj tým najlepším.

 

 

Od priehrady cyklisti putovali na horné kopanice Brestovca, odkiaľ ďalej cez centrum pokračovali popri železničnej stanici do PKO Trnovce, odkiaľ sa vydali na sever vedľa Brestovskej priehrady až na Sovinec, kde sa cyklisti otočili a po hlavnej ceste stúpali znova k Staromyjavskej priehrade. Poslednou časťou bol beh smerom k lyžiarskemu stredisku a späť k rekreačnému zariadeniu nad priehradou. V závislosti od kategórie museli dané okruhy športovci absolvovať niekoľko krát. V nedeľu pokračovali Majstrovstvá najmä žiackymi kategóriami, ktoré preteky absolvovali v chatovej oblasti nad priehradou.

 

 

 

Najväčšou osobnosťou podujatia bol bezpochyby náš skvelý dvojnásobný olympionik a najúspešnejší slovenský triatlonista, Richard Varga. Ten sa zúčastnil domáceho šampionátu po dlhých desiatich rokoch a ihneď ukázal svoju dominanciu v tomto športe.

 

‚,Tých desať rokov strašne rýchlo ubehlo a keď mi pred troma dňami povedali, že desať rokov som nebol na Majstrovstvách Slovenska, tak som tomu ani neveril. Som rád, že som si mohol zapretekať doma. Počasie vyšlo a atmosféra aj organizácia bola úžasná. Trať bola neskutočne náročná, čo mi veľmi svedčilo. Tá konkurencia tu nie je taká silná, takže som si išiel svoje vlastné tempo a vedel som si ho ustrážiť. Na začiatku bol asi dvojkilometrový kopec , kde bolo okolo 9-10% priemerné stúpanie a zjazdy boli dosť technicky náročné, úzke zákruty, bolo treba mať oči na stopkách a neriskovať. Beh bol tiež dosť náročný, hneď do strmého kopca, ale mne to naozaj svedčí, že tá trať bola taká členitá.‘‘

 

 

Najviac si nový majster Slovenska pochvaľoval jedinečnosť trate, na ktorej mal už po plaveckej časti obrovský náskok, ktorý do konca preteku už len zväčšoval.

 

,,V seriáli Majstrovstiev sveta máme osem kôl na bicykli a tu bolo jedno veľké, čo sa mi veľmi páčilo, pretože sa musel človek veľmi sústrediť a ubehlo to veľmi rýchlo. Keď robíte veľa kôl, tak viete, koľko ešte budete mať, ale tu sa išlo v podstate od jedného miesta do druhého.‘‘

 

Richard Varga spomenul aj kvalifikačné podujatia na LOH 2020 v Tokiu, zhodnotil doterajší priebeh sezóny a zdôraznil význam podujatia v Starej Myjave.

 

,,Chcel som viacej hlavne z bodového hľadiska na olympiádu. Mám dva výsledky do desiateho miesta v Svetovom pohári, za čo som veľmi rád, ale ešte stále chcem pridať ďalšie dobré výsledky. Ešte mám tri preteky pred sebou, v Japonsku, Kórei a Dominikánskej republike, tak dúfam, že sezónu ukončím dobrým koncom. Olympiáda v Tokiu je veľká motivácia, každé ráno sa budím s tým, že mám veľký cieľ pred sebou. Myslím, že je veľmi dôležité pretekať aj na Slovensku a som rád, že mi to vyšlo. Konkurencia silnie, už 10 rokov som pomaly špička, tak dúfam, že čo najskôr bude taká konkurencia, že budeme spolu pretekať na tých najväčších pretekoch a budú dosahovať ešte lepšie výsledky, ako ja. Myslím, že to je dôležité pre slovenský šport.‘‘

 

Autor: Martin Kovanič

Foto: Martin Kovanič

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...