Prinášame vám rubriku Kopaničiarske fígle, kde sa budeme venovať “vychytávkam”, ktoré poznáme od svojich starých mám alebo mám. Tak isto sa budeme venovať spôsobom ako čo najúčinnejšie využívať veci v domácnosti bez zbytočného kupovania nových vecí alebo prostriedkov – veď naše staré mamy vedeli zužitkovať všetko. Dúfame, že sa vám budú naše Kopaničiarske fígle páčiť a vždy si ich radi prečítate
Premenlivé počasie, sychravé dni spojené s chladom a vetrom. Príroda skúša našu imunitu, a preto sa v týchto dňoch v ambulanciách strieda čoraz viac pacientov. Aktuálne zúria nepríjemné respiračné a chrípkové ochorenia po celom Trenčianskom kraji, teda ani na kopaniciach to nie je inak. Totižto v týchto mesiacoch majú vírusy obdobie radosti a najviac sa šíria. Proti boju s vírusmi môžeme použiť zbrane našich babičiek. Domáce recepty, ktoré môžu pomôcť na nepríjemnú chrípku a nemajú v svojom popise dlhý zoznam vedľajších príznakov. Veď každý z nás si určite spomína na nechutný “cibuľový zázrak” od babičky alebo naparovanie pod dekou. Predstavujeme vám najčastejšie fígle našich babičiek proti chrípke či nachladnutiu.
Cibuľový zázrak
https://www.instagram.com/p/MjGaE6KAPa/
Cibuľa je veľmi aromatická a zdravá zelenina. Nie však každý vyhľadáva jej vôňu a chuť. Na druhej strane nezabúdajte, že cibuľa je prírodné antibiotikum a bohatým zdrojom vitamínov a preto by sme nad ňou nemali ohŕňať nos… Ako naše staré mamy hovorili: „Kým to nezješ od stola sa nepohneš!“.
Cibuľa je veľmi dobrým liekom napríklad na silný kašeľ. Nakrájame cibuľu nadrobno zmiešame s lyžicou medu, poprípade s citrónom. Pomiešame a užívame aspoň 2x denne po lyžičke. Niekedy vás dobre zamrazí, ale pomôže vám k vyliečeniu.
Šalviový alebo slaný koktail
https://www.instagram.com/p/BfKtFpJhaRP/
Pri silnom zápale hrdla je podľa starých receptov dobrý šalviový vychladnutý čaj alebo silne slaná voda na kloktanie. Šalviový čaj sa nesladí a kloktá sa minimálne 2x denne. Slaná voda je veľmi nepríjemná na kloktanie, ale zato účinná.
Lipový čaj
https://www.instagram.com/p/BfBs5mEB6JX/
Pri vírusových chorobách treba prijímať veľa tekutín. Čiže skôr ako padnete do postele pripravte si veľký džbán lipového čaju (najlepší proti prechladnutiu) ochutený medom a citrónom. Samozrejme najlepšie je ak máte dobrú babičku alebo maminu, ktorá vám dá domáci nazbieraný lipový kvet. Nielenže neporovnateľne lepšie chutí oproti kupovanému, ale máte istotu, že ide o lipový kvet a nie o jeho “napodobeninu”.
Naparovanie
https://www.instagram.com/p/Be3thG0BjgW/
Spomínate si na to nekonečné čakanie nad hrncom v tme a pod dekou? Ako deti sme to neznášali a mamina nám musela rozprávať rozprávky, aby sme tam aspoň chvíľočku vydržali. Ak túto metódu nepoznáte ide o starú známu techniku používanú už mnoho rokov našimi babičkami. Hovoríme o mokrom naparovaní, ktoré sa pripravuje zaliatím určitých druhov byliniek či soli vriacou vodou. A horúca para, ktorá sa z tohto silne aromatického nálevu odparuje, sa následne vdychuje. Pritom sme prikrytí pod dekou či uterákom po dobu 5 až 15 minút. Bylinky, ktoré sú vhodné na naparovanie sú harmanček, myší chvost, mäta, rozmarín, borovica, tymian. Tento spôsob pomáha uvoľňovať nosovú dutinu a nosohltan, nápomocný je aj pri liečbe kašľa, zápale hlasiviek, priedušiek a nachladnutí.
Už len posledná rada z rubriky Kopaničiarske fígle: „Všetkého veľa škodí“. Nič netreba preháňať aby si naše telo nezvyklo, a aby sme mohli naďalej účinne bojovať proti nepríjemným ochoreniam.
Autor: Kopanice.sk
Foto: Kopanice.sk, Instagram
Galéria
Kľúčové slová
Komentáre (0)
Musíte sa prihlásiť pre pridávanie komentárov...
Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...