Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Ďalším z trojice výtvarníkov tzv. „myjavských kamasov“, ktorí na Myjave spoločne pravidelne vystavujú svoju tvorbu a iste najskúsenejším z nich je Vlado Pagáčik. V týchto zimných dňoch ho možno zastihnúť doma na Myjave, ale takmer celoročne od jari do neskorej jesene ho možno nájsť v jeho ateliéri na chalupe v Starej Myjave. Tu mu farebné krásy a reálie sekvencií prírody jednotlivých ročných období vytvárajú nevyčerpateľný inšpiračný priestor pre jeho tvorbu. Tu v lone staromyjavskej prírody si dokázal vytvoriť prostredie, ktoré ho vysoko motivuje a je preňho dokonalým spojením životného a umeleckého priestoru vyžarujúceho jedinečnú krásu vyumelkovanú z  každého kúska použitého dreva, kamenného materiálu a najmä tvorivých nití pretavených do paličkovania, či farieb a tieňov jeho obrazov.

 

Vlado Pagáčik sa prakticky celý život od skončenia štúdia na myjavskej priemyslovke pohybuje v oblasti výtvarníctva. Pracoval ako výtvarník na propagácii v PSF Brezovej p. B. i v SAM Myjava. Neskôr v Kodrete pri vytváraní interiérov, ako grafik v senickej  tlačiarni a v reklamnej agentúre na Myjave. Najmä stvárňovanie interiérov (rôznych firiem, kaviarní, reštaurácií, obchodných priestorov a pod.),ktorým sa venoval dosť dlhú dobu znamenalo stále nové skúseností. Už od malička sa mu páčil kroj ako taký (bol aj viac rokov tanečníkom FS Kopaničiar) a obdivoval najmä čipku, ktorá ho zdobila. Samozrejme najskôr sa venoval kresbe a maľbe, ktorú chcel pôvodne študovať. Keď mu to nebolo umožnené, venoval sa výtvarnej tvorbe ako priemyselný výtvarník.

 

Vlado Pagáčik medzi svojimi výtvarnými láskami v ateliéri na Starej Myjave.

 

Jednu z jeho prvých výstav mohli priaznivci výtvarného umenia obdivovať v Múzeu SNR na Myjave a v Senici. Od vtedy uplynuli viac ako 3 desaťročia a aj výstavy pribudli. Zo dvadsať spoločných a päť samostatných., to je Vladova bilancia. A čo bolo v počiatkoch, keď len privoniaval k umeniu maliarskej farby a učil sa? Sám potvrdzuje, že v maľbe sa veľa priučil u akad. maliara L. Hološku, podobne i akad. maliara doc. Milana Rašlu, ktorí sú pedagógmi na VŠVU a v minulosti ako priemyselný výtvarník Vlado často navštevoval kurzy v Senici, kde títo významní maliari a pedagógovia prednášali. Paličkovanie prišlo na rad neskôr, keď ho zaujali najmä výtvarné práce nár. umelkyne Eleny Holéczyovej rodáčky z neďalekého Moravského Lieskového, ktorá okrem tkaných gobelínov hodne využívala práve čipku. K tomu Vlado dodáva, „začal som sa viac zaujímať o paličkovanie a zistil som, že paličkovanie vlastne nie je nič iné, len prepletanie nití. Klasická palička sa robí na valci, ktorý trochu obmedzuje, ja som si vytvoril kruhovú podušku, kde môžem, tvoriť čipky do všetkých strán.“ Nie je to teda klasické paličkovanie, ale Vlado si vytvoril osobitý štýl, ktorý sa zakladá na kombinácii klasickej čipky s technikou viazania a uzlovania nití. Vďaka tomu dosahuje jemnejšie línie. V poslednom období kombinuje čipku s klasickou olejomaľbou na pozadí. Tak vznikli jeho motýľ–vidlochvost, kvetnatá tekvica, či kopaničiari v tanci. Obraz sa tak stáva viac pôsobivým. Prírodné motívy tvoria teda jednu časť jeho tvorby. Už sme spomínali, že Vlado bol skvelým tanečníkom folklóru a aj to ho motivuje k stvárňovaniu tanečných motívov, nerobí mu problém zachytiť pohyb, používa pri tom vzory s klasického myjavského ornamentu. V tomto originálnom štýle živých farieb vytvára svoje vnútorné predstavy–impresionizmus sa snaží tvoriť vlastným štýlom.

 

Pred chalupou, v čarokrásnom lone staromyjavskej prírody ,kde vznikla väčšina jeho výtvarných diel.

 

Stará Myjava je ideálnym miestom pre tvorbu presakujúcu prírodnými motívmi a životom. V súčasnosti je už v dôchodcovskom veku a môže sa naplno venovať svojej záľube. Tu v lone prírody nielen obdivuje jej krásu, fotoaparátom i tužkou si zvečňuje zaujímavé tvary a zákutia, hľadá a objavuje krásu drevených samorastov. Jeho stále mladícky elán mu nedá zaspať v hľadaní nových inšpiračných zdrojov pre jeho výtvarnú tvorivú záľubu. Tu vznikajú aj jeho maľby, vyjadrujúce radosť zo života, plné folklórnych motívov aj drevené plastiky vyrobené zo samorastov ale aj prívesky, ktorým sa Vlado venuje už veľmi dávno. Drevenú krásu zvečňuje, brúsi a lakuje do príveskov, ktoré tvoria ďalšiu časť jeho tvorby. Všestrannosť jeho tvorivej invencie je obdivuhodná a zaraďuje ho na popredné miesto medzi výtvarníkmi, ktorí žijú a tvoria v „metropole“ kopaničiarskeho kraja.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...