Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Prinášame vám rubriku Kopaničiarske fígle, kde sa budeme venovať “vychytávkam”, ktoré poznáme od svojich starých mám alebo mám. Tak isto sa budeme venovať spôsobom ako čo najúčinnejšie využívať veci v domácnosti bez zbytočného kupovania nových vecí alebo prostriedkov – veď naše staré mamy vedeli zužitkovať všetko. Dúfame, že sa vám budú naše Kopaničiarske fígle páčiť a vždy si ich radi prečítate 🙂

 

Premenlivé počasie, sychravé dni spojené s chladom a vetrom. Príroda skúša našu imunitu, a preto sa v týchto dňoch v ambulanciách strieda čoraz viac pacientov. Aktuálne zúria nepríjemné respiračné a chrípkové ochorenia po celom Trenčianskom kraji, teda ani na kopaniciach to nie je inak. Totižto v týchto mesiacoch majú vírusy obdobie radosti a najviac sa šíria. Proti boju s vírusmi môžeme použiť zbrane našich babičiek. Domáce recepty, ktoré môžu pomôcť na nepríjemnú chrípku a nemajú v svojom popise dlhý zoznam vedľajších príznakov. Veď každý z nás si určite spomína na nechutný “cibuľový zázrak” od babičky alebo naparovanie pod dekou. Predstavujeme vám najčastejšie fígle našich babičiek proti chrípke či nachladnutiu.

 

Cibuľový zázrak

 

#cibuľa

A post shared by Slavomír Slížik (@slavko) on

 

Cibuľa je veľmi aromatická a zdravá zelenina. Nie však každý vyhľadáva jej vôňu a chuť. Na druhej strane nezabúdajte, že cibuľa je prírodné antibiotikum a bohatým zdrojom vitamínov a preto by sme nad ňou nemali ohŕňať nos… Ako naše staré mamy hovorili: „Kým to nezješ od stola sa nepohneš!“.

Cibuľa je veľmi dobrým liekom napríklad na silný kašeľ. Nakrájame cibuľu nadrobno zmiešame s lyžicou medu, poprípade s citrónom. Pomiešame a užívame aspoň 2x denne po lyžičke. Niekedy vás dobre zamrazí, ale pomôže vám k vyliečeniu.

 

Šalviový alebo slaný koktail

 

 

Pri silnom zápale hrdla je podľa starých receptov dobrý šalviový vychladnutý čaj alebo silne slaná voda na kloktanie. Šalviový čaj sa nesladí a kloktá sa minimálne 2x denne. Slaná voda je veľmi nepríjemná na kloktanie, ale zato účinná.

 

Lipový čaj

 

#marodime#kasel#horecka#chripka#bylinky#lipa#bez#caj#deti#recept Momentalne deti marodi a ve jmenu setrnnejsi lecby zkousime lipovobezovy caj, ktery je vhodny jiz pro male deti. Bylinky jsme dostali od dedy. Diky, dedo! Caj s medem a citronem je pomerne lahodny sam o sobe,  ale detem ho "vylepsuji" pridanim ovoce, ktere mam zamrazene z leta. Jak jsem se dozvedela,  idealni by byly maliny, nebot take tlumi horecku. Prinejmensim doplnujeme pitny rezim ?. Caj pripravime nasledovne: 1 lzici cajove smesi (smichanim susenych kvetu lipy a kvetu bezu pul na pul) prelijeme pul litrem vrouci vody a nechame louhovat 15min. Pak precedime (detem caj naredim jeste vodou). Po castecnem vychladnuti pridame 2 lzicky medu a citron a pijeme po douskach behem celeho dne. Pomaha pri chripce, nachlazeni, kasli a horeckach, protoze vyvolava poceni.

A post shared by Holka na ceste (@holka_na_ceste) on

 

Pri vírusových chorobách treba prijímať veľa tekutín. Čiže skôr ako padnete do postele pripravte si veľký džbán lipového čaju (najlepší proti prechladnutiu) ochutený medom a citrónom. Samozrejme najlepšie je ak máte dobrú babičku alebo maminu, ktorá vám dá domáci nazbieraný lipový kvet. Nielenže neporovnateľne lepšie chutí oproti kupovanému, ale máte istotu, že ide o lipový kvet a nie o jeho “napodobeninu”.

 

Naparovanie

 

#inhalation#home of the sick

A post shared by James Longman (@james.longman) on

 

Spomínate si na to nekonečné čakanie nad hrncom v tme a pod dekou? Ako deti sme to neznášali a mamina nám musela rozprávať rozprávky, aby sme tam aspoň chvíľočku vydržali. Ak túto metódu nepoznáte ide o starú známu techniku používanú už mnoho rokov našimi babičkami. Hovoríme o mokrom naparovaní, ktoré sa pripravuje zaliatím určitých druhov byliniek či soli vriacou vodou. A horúca para, ktorá sa z tohto silne aromatického nálevu odparuje, sa následne vdychuje. Pritom sme prikrytí pod dekou či uterákom po dobu 5 až 15 minút. Bylinky, ktoré sú vhodné na naparovanie sú harmanček, myší chvost, mäta, rozmarín, borovica, tymian. Tento spôsob pomáha uvoľňovať nosovú dutinu a nosohltan, nápomocný je aj pri liečbe kašľa, zápale hlasiviek, priedušiek a nachladnutí.

 

Už len posledná rada z rubriky Kopaničiarske fígle: „Všetkého veľa škodí“. Nič netreba preháňať aby si naše telo nezvyklo, a aby sme mohli naďalej účinne bojovať proti nepríjemným ochoreniam.

 

Autor: Kopanice.sk

Foto: Kopanice.sk, Instagram

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...