Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Každý slovenský región má svojich regionálnych spisovateľov a básnikov. Niektorí z nich sa časom presťahovali do väčších miest, prerástli úrovňou región a stali sa známymi na celom Slovensku, iní skromne žijú vo svojom rodisku. Je tomu tak aj tu na myjavských kopaniciach.

 

V minulosti sa v bývalom Československu z myjavskej učiteľky a regionálnej spisovateľky Ľudmily Šimonovičovej vyprofilovala jedna z mála slovenských humoristických spisovateliek, ktorá už väčšinu života prežila v Bratislave a v Prahe kde ako vydatá Ľudmila Dvořáková písala už pod pseudonymom Zuzka Zguriška (1900 – 1984). Ďalším spisovateľom žijúcim v Bratislave bol akad. maliar Štefan Bednár (1909 – 1976), známejší však ako maliar a redaktor – publicista. Do toho istého obdobia patrí aj poetka, prozaička a dramatička, Anna Lacková – Zora (1899 – 1988), ktorá sa síce nenarodila na Myjave, ale tu ako banková úradníčka vydatá za ev. farára začala písať svoje prvé diela. Jej vari najznámejšie dielo Anička Jurkovičová bolo sfilmované jej synom, režisérom Jánom Lackom. V Brezovej pod Bradlom sa narodil spisovateľ Ján Juríček (1922 – 1992), ktorý sa zameriaval prevažne na biografickú literatúru – písal o osobnostiach Slovenska najmä tých, ktoré sa viazali k Brezovej a okoliu.

 

 

Prejdime však k žijúcim, súčasným spisovateľom, ktorí žijú na Myjave a majú za sebou jednu, dve, či o niečo viac knižiek. Vari najskúsenejšou autorkou poézie je všestranne umelecky nadaná Danica Jakubcová, ktorá má za sebou už 5 básnických zbierok. Prvá pod názvom Variácie života vyšla v r. 2008. Ďalšia s názvom Rezonancie duší bola do určitej miery autobiografickou spomienkou z obdobia jej mladých rokov a nasledovala zbierka Utrpením k radosti (r. 2011). Zbierku Zrkadlá času ilustrovanú kresbami chorvátskeho výtvarníka Milana Kleina vydala v r. 2016 a tou zatiaľ poslednou knižkou sú básničky pre deti, ktoré vydala minulý rok (2017) spoločne s výtvarníkom Milanom Kleinom pod názvom Básničky s maľovánkami. Myjavská rodáčka Danica Jakubcová žije striedavo v Bratislave a na Myjave. Pracovala v Pedagogickom vydavateľstve v Bratislave ako redaktorka a dlhé roky až do odchodu na dôchodok bola hudobnou pedagogičkou. Má za sebou aj dlhoročnú publicistickú činnosť, v ktorej rezonuje zvlášť zaujímavý rozhovor so spisovateľom Ladislavom Ťažkým tesne predtým, ako nás navždy opustil.

 

Zdroj: cas.sk

 

Druhou najplodnejšou myjavskou autorkou je zároveň najmladšia z poetiek, Ruženka Šípková (nar. 1977), ktorá vydala už 4 knižočky poézie. Tou prvou sa mohla pochváliť už v r. 2007 s názvom Popoluška, v ktorej naznačila svoj mimoriadny talent, napriek tomu, že sa musí už od základnej školy boriť s neľahkou psychickou diagnózou. V ďalšej knižke z r.2009 s názvom Nič proti realite už rezonovala vycibrená poetická duša s jej vlastným zmyslom pre humor i sebairóniou. V r. 2012 opäť potvrdila svoje ambície byť jedinečne zaujímavou poetkou s nádychom prijímať život so sebe vlastným humorom, keď vydala knižku s príznačným názvom V pôvodnom znení s pilulkami. Zatiaľ posledná knižočka Ruženky Šípkovej vyšla v myjavskej agentúre ADUR s ilustráciami myjavskej výtvarníčky Viery Búzikovej v roku 2016 pod názvom Periem sa na tridsiatke.

 

Okrem spomínaných dvoch poetiek vyšla básnická zbierka aj ďalšej Myjavčanke Kristíne Janegovej, Ma názov Zrkadlenie v tráve (2012). Autorka je dlhoročnou prispievateľkou do rôznych časopisov a víťazkou viacerých literárnych súťaží. Je už na dôchodku a žije v súčasnosti v Starej Turej.

 

Dve knižočky poézie má na svojom konte aj všestranný umelec spevák, maliar a čerstvý spisovateľ Jaro Hargaš, o ktorého najnovšej knižke poviedok pre deti Chlapec z kopaníc sa môžete dočítať aj na našom portáli.

 

Najviac prozaických diel ma za sebou mladá rómska autorka Erika Hornáková, ktorá žije na kopaniciach na farme, i keď pochádza z Myjavy, kde prežila i detstvo. Doposiaľ vydala 4 romány, keď prvý vyšiel vo vydavateľstve Ikar v roku 2013 pod názvom Tak som to chcela s tematikou, ktorá zaujme najmä ženy. Už o rok na to v r. 2014 jej vyšli ďalšie tri knihy, ďalší ženský román Nikdy nehovor nie a voľné pokračovanie prvého románu Tak sa to stalo. Aj mužom je však určený román o ruskej mafii Nebezpečne blízko.

 

 

Aj ďalšia prozaička žijúca na Myjave, Zdenka Mahajová pochádza z rómskej rodiny – jej debut, autobiografický román Zatmenie vyšiel v roku 2009. V roku 2011 vydala básnickú zbierku Otázniky.

 

 

Nedávno debutovala zaujímavou knižkou o láskach M.R. Štefánika, Blanka Ušiaková z Myjavy. O tomto knižnom debute sa dočítate aj na našom portáli.

 

Z kopaníc – z Podkylavy pochádza aj publicistka a autorka kresťanskej a spomienkovej prózy regionálneho charakteru Anna Plecitá – Foltánová. Nedávno krstila svoje zozbierané kopaničiarske rozprávania pod názvom Víprafki pani Alžbeta Krásna, dlhé roky žijúca v Priepasnom. Zo Starej Turej pochádza a v Brezovej pod Bradlom žije jeden z najplodnejších autorov kníh venovaných najmä histórii, spomienkam a osobnostiam tohto kraja, publicista Peter Pavol Uhlík, ktorý má na svojom konte už 8 knižiek.

 

V Kostolnom má korene a na Myjave žije bývalý dlhoročný redaktor a neskôr i vydavateľ Roľníckych noviniek, Ivan Klč, ktorého publikačná činnosť sa taktiež zameriava na popularizáciu kopaničiarskeho regiónu. Z tohto prostredia je z posledného obdobia známa najmä jeho kniha Kopanice, ktorá vyšla v r. 2009, v ktorej sú aj príspevky známych slovenských publicistov zamerané na región kopaníc. Celkove vydal 10 publikácií s celoslovenskou tematikou. V r.2015 bol I. Klč hlavným iniciátorom a spoluautorom jedinečnej publikácie v anglickom jazyku Tisíc a dvadsať rokov mladého Slovenska, ktorá získala svoje trvalé miesto aj v najväčšej svetovej a najprestížnejšej americkej Kongresovej národnej knižnici vo Washingtone.

 

 

Nespomínali sme zatiaľ novodobých autorov populárno-osvetovej literatúry, odborných publikácii a monografií o osobnostiach, etnografii, či histórii Myjavy, ako Viera Feriancová, Michal Gálik, Ján Gálik, Michal Dugáček, ale i odbornej vedeckej literatúry ako Branislav Varsík, Miloš Stankoviansky….a mnoho ďalších, ktorí tiež písali monografie, či zostavovali publikácie o kopaničiarskych obciach.

 

Účelom tohto príspevku bolo však priblížiť predovšetkým žijúcich autorov beletristickej literatúry z myjavských kopaníc. Vopred prosím o prepáčenie, ak som na niekoho zabudol a nespomenul ho, prípadne uviedol niečo nesprávne, zároveň by som bol rád, ak poznáte niekoho takého z kopaníc, ktorý by si tu ešte zaslúžil byť spomenutý ako autor, aby ste sa ozvali na portál kopanice.sk, rád príspevok doplním, či opravím.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...