Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Naši poľovníci oslávia na budúci rok 100. výročie založenia prvej poľovníckej organizácie na Slovensku. Pred týmto rokom existovalo na území Slovenska niekoľko loveckých ochranných spolkov a spoločností, ktoré sa združili do jednotnej organizácie práve v Bratislave v roku 1920.

 

Až tri roky po vzniku tejto organizácie bola ustanovená aj na Morave a v Čechách Československá myslivecká jednota, do ktorej ako celoštátnej vstúpili aj slovenské organizácie. Už v tom čase mal Lovecký ochranný spolok na Slovensku 19 pobočiek a takmer 1000 členov. V povojnovom období však boli dlhé roky slovenskí poľovníci združení v akejsi slovenskej odnoži Československého mysliveckého svazu, až do roku 1968, keď v roku 50. výročia vzniku ČSR bol opätovne vytvorený národný zväz poľovníkov na Slovensku. V júni 1969 sa konal ustanovujúci zjazd Slovenského poľovníckeho zväzu, to znamená, že zároveň s budúcoročnou storočnicou jednotného poľovníctva na Slovensku SPZ, ktoré má dnes takmer 60 tisíc členov v tomto roku oslavuje 50. výročie svojho vzniku.

 

Poďme však do súčasnosti, keď na myjavských kopaniciach je v okresnej Slovenskej poľovníckej komore Senica a SPZ Senica – Myjava združených 11 poľovníckych združení s poľovným revírom, ktoré majú spolu vyše 300 členov. K najväčším združeniam patria PZ v Myjave i v Turej Lúke, ďalej PZ Jablonka – Polianka, Stará Myjava, Brezová – Klenová, ale rozrastajú sa aj ďalšie PZ na kopaniciach ako vo Vrbovciach, Brestovci, Košariskách, Priepasnom, Bukovci, PZ Drieňovica v Krajnom či Kostolnom. K najstarším v regióne patrí PZ v Turej Lúke, ktoré vzniklo v r. 1947 ako Poľovný ochranný spolok. Dnes patrí k najaktívnejším spolu s PZ Jablonka – Polianka. Pravidelné spoločné podujatia ako sú nie len poľovačky, ale patria sem aj výstavy, posedenia pri poľovníckom guláši a ďalšie osvetové, strelecké a kynologické i ekologické podujatia, ale najmä starostlivosť o zverené lesné revíre a zver žijúcu v nich najmä v zimnom období, keď sa treba postarať, aby mala dostatok potravy a o ochranu mláďat zasa v nastupujúcom jarnom čase, kedy sa rodí najviac diviačich a srnčích mláďat, ale aj drobnej a vtáčej zveri.

 

 

V PZ Jablonka – Polianka majú vo svojich radoch dokonca dve mladé poľovníčky, ktoré úspešne konkurujú mužom v tomto poľovníckom združení a okrem všestrannej pomoci v revíri svojmu PZ majú za sebou už aj prvé úlovky z poľovačiek. V tomto kopaničiarskom regióne sa vyskytujú najmä diviaky, srnčia zver a v niektorých častiach prevládajú jelene a daniele, menej je zajačej zveri, či bažantov. Smerom k Javorine sa vyskytuje aj muflonia zver.

 

 

Ako sa v priebehu stáročí menili názory na lov a poľovníctvo, zmenili sa názory aj na spoločenskú a kultúrnu nadstavbu tejto záľuby, ktorá postupne prerástla do nového typu ako odvetvia poľnohospodárskej a lesnej výroby, ktorá ma v súlade s potrebami hospodárstva zabezpečiť chov, zušľachťovanie, ochranu a lov zveri. A to tak ako na báze profesionálnej i dobrovoľníckej činnosti, ku ktorej sa jednotlivé PZ radia. Poľovníci nevyužívajú právo loviť ako výsadu, a nevidia v tom bezduché zabíjanie a uspokojovanie streleckej vášne a honbu za trofejami. Hlásia sa k dobrovoľným a odborne kvalifikovaným poľovníkom – chovateľom zveri, ktorí aj v poľovníctve vidia jednu z najlepších foriem ochrany prírody a životného prostredia. Zaslúženú a právom získanú trofej nehodnotia podľa počtu bodov, ktoré získala pri poľovníckej výstave, ale predovšetkým ako doklad o výsledkoch chovateľskej starostlivosti. Vážia si ju ako spomienku na nezabudnuteľné chvíle v prírode.

 

 

A práve v týchto dňoch (od 20. do 24. marca) sa v myjavskom KD konala výstava, ktorú usporiadali Obvodná poľovnícka komora Myjava a Senica v spolupráci s regionálnou organizáciou SPZ v Senici a mestom Myjava. Poľovníci na nej vystavovali okolo 1000 exponátov trofejí ulovenej raticovej zveri v sezóne 2018/19. Boli medzi nimi aj najvyšším bodovým počtom ocenené parohy jeleňa, či daniela, mnoho ocenených srnčích trofejí ale i úspešné trofeje muflónov. Patrilo k nim i niekoľko ukážkových exponátov od členov poľovníckych združení z nášho kopaničiarskeho kraja, kde je množstvo zanietených poľovníkov, ochranárov zveri a našej prírody. Na výstave sa stretli okrem širokej verejnosti aj poľovníci z Myjavska i blízkeho okolia ale aj zo Záhoria, aby si tu vymenili svoje skúsenosti, pokochali sa nádherou trofejí raticovej zveri.Okrem iného mali možnosť zakúpiť si aj poľovnícku výstroj a rôzne potreby pre túto záľubu, ktoré ponúkala spoločnosť Lesotur zo Starej Turej.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...