Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Jedno z najstarších remesiel, ktoré v nezmenenej podobe prežilo až do súčasnosti je košikárstvo. Je to pletenie predmetov z prútia, koreňov drevín, z lubov, kukuričného šúpolia i zo slamy. Najstaršie košíky, ktoré boli objavené v Egypte vznikli už pred 10 až 12-tisíc rokmi. Sú z brezových koreňov a z prútov vŕby.

 

Na Slovensku sa stalo košikárstvo už v dávnej minulosti domácou výrobou, avšak ako remeslo bolo ojedinelým. Je známy jediný košikársky cech z Pukanca, ktorý vznikol v 17. stor. Najviac sa košikárstvo rozvinulo na prelome 19. a 20. stor. Podľa druhu výroby sa delí na pletenie z nešľachteného (nelúpaného) a šľachteného vŕbového (vareného, štiepaného a lúpaného) prútia. Najčastejšie je jeho zdrojom vŕba biela. Prútie sa upravuje miazgovaním, lúpaním a varením. To všetko a ešte omnoho viac sa mohli dozvedieť účastníci 13. ročníka stretnutia košikárov z celého Slovenska ale aj zo susednej ČR, ktoré sa uskutočnilo v kopaničiarskej obci Rudník 30.marca 2019. Jeho základy položili pred 13 rokmi práve košikári z tejto obce a okolitých kopaníc, ktorí sa ho i do dnes zúčastňujú. Patrí k nim Rudníčan Jaro Rehorčík, Ing. Ján Zeman z Durcovej doliny, Lubomír Hajtún z Kostolného, či, tí ktorí pribudli neskôr ako Miroslav Mareček z Vrboviec, Ladislav Grambal zo Starej Turej či Ján Patinka z Vrboviec. Títo, ale aj ďalší košikári z rôznych kútov Slovenska a boli medzi nimi aj ženy – košikárky sa zúčastnili na tohtoročnom stretnutí v KD v Rudníku. Privítala ich starostka obce Monika Caltíková. Spolu usporiadateľmi akcie boli aj Centrum tradičnej kultúry Myjava a Česko-slovenský cech košikárov.

 

 

Už tradične je toto výstavné podujatie spojené so súťažou o nevšedný košikársky výrobok, ktorý hodnotia svojimi hlasmi návštevníci podujatia. Samozrejme nechýbali ani pravidelní návštevníci – košikári z Moravy, keďže od začiatku jeho vzniku existuje cezhraničná spolupráca obci Rudník a Morkovice – Sližany, kde je aj košikárske múzeum ako i s obcou Ostrata v Zlínskom kraji. Košikári tu predviedli svoje pletiarske umenie – výrobky z prútia, pedigu a slamy. Súčasťou boli aj tvorivé dielne, kde si mohli všetci návštevníci vyskúšať a naučiť sa rôzne techniky pletenia a využívania rôznych materiálov priamo pod vedením majstrov košikárskeho umenia. O veselú náladu účastníkov sa starali aj cimbalová muzika Korečnica z Uherského Brodu a skupinka fujaristov – Priatelia Fujary. Zaujímavým bodom programu bolo premietanie dokumentárneho filmu Slamienkar o 80-ročnom majstrovi slamienkarovi z Vrbovčianskych kopaníc zo Štefanovej. Pekné slnečné počasie umožnilo návštevníkom sedieť aj vonku pred KD, kde mohli ochutnať poľovnícky guľáš alebo držkovú a zaspievať si pri heligónke Janka Čepku.

 

 

Vyvrcholením programu bolo hodinové vystúpenie Ľudovej hudby, spevákov a tanečníkov FS Kopaničiar, ktorý excelovali a obecenstvo ich vyprevádzalo mohutným potleskom.

 

 

Na záver vyhlásili výsledky súťaže Nevšedné podoby z prútia za rok 2019. Najviac hlasov zo 17 hodnotených výrobkov z prútia získal výrobok viacnásobného víťaza tohto podujatia Miroslava Marečka z Vrboviec, ktorý má aj pre kopanice symbolický význam – pálenica. Tohtoročné podujatie patrilo k najvydarenejším a to nie len zásluhou tradične bohatej účasti návštevníkov ale aj pekného počasia, ktoré stretnutie košikárov sprevádzalo.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský, Anna Durcová

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...