Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V roku 2011 zakúpila Československá obec legionárska prvé vyradené historické vagóny légiovlaku, ktorý v rokoch 1918 – 1920 jazdil na Transsibírskej magistrále, kde prepravoval tisícky našich legionárov počas vojnových operácií v Rusku.

 

Do roku 2015 kúpila ďalšie vagóny – celkove 13, ktoré si zaumienila rekonštruovať do vytvorenia repliky celého legionárskeho vlaku z uvedeného obdobia, ktoré úzko súvisí so vznikom Československa pred 100 rokmi. Jeden vagón im zapožičali České dráhy a dieleňský vozeň dodali a zrekonštruovali vo zvolenskom Klube historickej techniky v spolupráci s Nadáciou M. R. Štefánika. Celkove tak vznikol vlak s 14 vozňami, ktorý verne vystihuje dobový legionársky vlak jazdiaci počas bojov v Rusku.

 

 

Treba dodať, že od marca 1918 sa československé vojsko v Rusku zabývalo vo vojenských ešalónoch, ktoré slúžili ako pojazdná kasáreň a najmä od druhej polovice roku 1918 sa odstraňovala improvizácia v týchto ešalónoch a jednotky boli novosformované a budovali sa aj logistické a doplňujúce časti vo vagónoch ako kuchyňa, pekáreň, nemocnica, dielňa a pod.

 

 

V jednotlivých vozňoch sú inštalované historické dokumenty a fotografie z rokov vzniku čsl. légií a ich účinkovania vo vojnových podmienkach bojov v Rusku. Návštevníkov sprevádzajú históriou legionári v dobových uniformách a atrakciou sú aj zbrane a bojová výstroj, ktorá sa v tej dobe používala pri bojových operáciách.

 

 

Od roku 2015 prešiel vlak takmer celú ČR a dvakrát bol aj na Slovensku, kde zavítal do niektorých miest. Prezrelo si ho vyše 600 tisíc návštevníkov a jedným z miest na Slovensku, kde zavíta práve v nasledujúcich dňoch je Brezová pod Bradlom, rodný kraj M.R. Štefánika, ktorého veľká časť životnej púte je spojená práve s československými légiami, o ktorých vznik sa zaslúžil pri svojom pobyte vo Francúzsku. Jedinečnú možnosť, prezrieť si ho a pobudnúť v útrobách tohto vlaku, budete mať aj vy ak navštívite v dňoch od utorka 30. apríla do nedele 05. mája železničnú stanicu v Brezovej p. B., kde bude tento vlak odstavený a bude jedným zo sprievodných podujatí celonárodnej spomienkovej slávnosti k 100. výročiu tragického úmrtia M.R. Štefánika na Bradle, dňa 04.mája 2019. V pracovné dni bude otvorený bude od 08:00 do 18:00 hod. a cez víkend od 09:00 do 19:00 hod. vstup do vlaku je zdarma.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...