Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Na začiatku mesiaca február sa konal Čipkársky workshop v Krajnom, ktorého sa zúčastnila aj významná čipkárka pani Anna Potúčková. Príbeh týchto šikovných ručičiek vám s veľkou radosťou predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 

Celý príbeh sa začína u pani čipkárky Zuzany Hutyrovej rodenej Pavelkovej z Dlhého Vŕšku v Priepasnom. Jemná „pletená čipka“ je najvýznamnejšou ozdobou inak jednoduchého tradičného oblečenia žien a dievčat kopaníc. Pri jej výrobe čipkárky používajú jemné biele nite, ale veľmi pevné preto sa kroje dali prať, škrobiť, vyvárať a žehliť. V tých časoch však bola tylová čipka drahá, ktorú čipkárky predávali na trhoch. Preto si ju veľa dievčat nemohlo dovoliť a len z diaľky obzerali bohatšie dievčatá, ktorých kroj zdobila krásna jemná tylová čipka. Možnosťou bol lacnejší variant tzv. „strojová čipka“ alebo jednoduchšie vzory si ženy plietli samy.

 

Čipkárky z Krakovian (zľava: p. Glasnáková a p. Kolarovičová) na čipkárskom workshope v Krajnom. Foto: Centrum tradičnej kultúry v Myjave

 

Obec Krajné má v čipke dlhú tradíciu a ženy tu plietli a paličkovali jedinečné čipky, ktoré majú korene až v Belgicku. Z Belgicka sa čipka dostala do Krajného cez dve čipkárky z Vamberku a dostala názov „Krajňanská čipka“. Miestne ženy sa od nich priučili a po nociach alebo zimných večeroch sa venovali paličkovaniu čipku. Remeslu čipky sa podučila aj pani Zuzana Pavelková, ktorá sa vydala za Samuela Hutyru do Krajného. Svoje znalosti krajňanskej čipky priniesla koncom tridsiatich rokov aj do Priepasného. Svoje poznatky ochotne predávala ďalším generáciám a čipke zasvätila celý život.

 

Jeden z nových prvkov, zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku. Na snímke: Čipkárka Zuzana Hutyrová (nar. 1921) z Priepasného pri paličkovaní tylovej čipky „panenková“ (1994). autor: P. Kuric.

 

Remeslu svojej tety sa priučila ako šestnásťročná aj pani Anna Potúčková pôvodom z Priepasného. V tom období každé dievča túžilo po najbohatšej čipke na rukávcoch alebo sviatočnej zástere. Obraz dievčat či žien oblečených do sviatočných krojov, ktoré sa stretávali v kostoloch nikdy nezmizne z jej pamäte. Vždy obdivovala krehkosť a vzdušnosť tylovej čipky.

 

Napriek jej priazni k čipke po druhej svetovej vojne dievčatá a mladé ženy odchádzali pracovať do tovární a kroje sa prestávali nosiť. To spôsobilo, že čipkárstvu sa venovalo už len pár žien a záujem o čipku začal upadať. Tak život pani Annu viedol svojou vlastnou cestou. Vydala sa a odišla bývať do Brezovej pod Bradlom. Poslednú čipku v tom období uplietla v roku 1948 a k pleteniu čipiek sa vrátila až v dôchodcovskom veku. Začala sa plne venovať čipkárstvu svojho rodného kraja a ukazuje jeho jedinečnú krásu svetu.

 

Anna Potúčková na Dni majstrov ÚĽUV v roku 2005. Foto: ÚĽUV

 

Pre zachovanie dedičstva pani Anna začala zapisovať jednotlivé vzory čipiek s regionálnymi názvami a zakresľovala ich do grafickej podoby. Vytvorila tak jedinečný vzorkovník, do ktorého vkladá aj ústrižky čipiek. Jej predstavivosť však neskončila len pri krojoch, ale uplatnenie čipky našla aj na obrúskoch, dečkách, blúzkach, svetríkoch či perinkách pre bábätká. Jej snaha o zachovanie dedičstva vyústila v roku 1998, kedy podnietila vytvorenie Klubu brezovskej pletenej čipky. Svoje skúsenosti a poznatky predáva ďalším priaznivcom čipky. Jej aktívne podieľanie na zachovaní čipky neušli pozornosti a v roku 2004 získala ocenenie primátora mesta Brezová pod Bradlom. Avšak veľký úspech prišiel v roku 2012, kedy sa stala držiteľkou titulu „Majsterka ľudovej umeleckej výroby“ za zachovanie a rozvíjanie pôvodnej výroby tylovej paličkovej čipky. „Udelenie titulu je prejavom úcty a uznania, prejav vďaky ľuďom, ktorí svojou záslužnou prácou prispievajú k zachovávaniu a rozvoju ľudovej umeleckej výroby a remesiel, a tým aj k zachovávaniu nášho kultúrneho dedičstva“ – dodáva Mgr. Dana Kľučárová z komisie udeľovania ocenení ÚLUV.

 

Udeľovanie ocenení Majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2012. Foto: ÚLVU

 

V mene celých kopaníc ďakujeme ľudom ako je pani Anna Potúčková, ktorí prispievajú k zachovaniu našich tradičných hodnôt. Učia nás ich remeslu a pripomínajú nám, že veci ako čipka nemusia byť zabudnuté a dajú sa plnohodnotne využívať aj v dnešnom svete.

 

Autor: Kopanice.sk

Zdroj:

Kniha Priepasné v dokumentoch a spomienkach, autor Silvia Konečná

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (www.uluv.sk)

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...