Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V priestoroch Hotela Lipa v Starej Turej sa 8. februára uskutočnil po 13-tykrát Tradičný ples, z ktorého výťažok poputuje na dobrú vec. Okrem skvelej nálady, bohatého kultúrneho programu či chutného menu, mala spoločenská udalosť i špecifický význam.

 

Hostia sa mohli zapojiť do charitatívnej zbierky venovanej ľudom v núdzi. Ako informoval primátor mesta Stará Turá Dr. Leopold Barszcz na sociálnej sieti, podarilo sa vyzbierať magickú sumu. „Vyzbieraná suma je doslova symbolická, pretože obsahuje v sebe kombinácie čísel, ktoré sa zhodovali s dátumom jej preberania. Ak ju chceme dešifrovať a postupovali by sme odzadu, potom je v nej dvojčíslie 19 (máme rok 2019), následne sú to číslice 9 a 2 (symbolizujú dátum 9. február).“ Do charitatívneho fondu sa podarilo počas večera vyzbierať sumu 2 919 EUR. „Vďaka preto všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí prispeli na tento účel, ďakujem aj organizátorom, že nezabúdajú ani na tento aspekt spoločenskej akcie.“, dodal primátor Starej Turej na záver. Ako prebiehal samotný večer nám v rozhovore priblížila marketingová manažérka Hotela Lipa, Mgr. Nina Haverová.

 

Piatok, 8. februára, patril trinástemu tradičnému plesu. Čo všetko spadalo do samotnej prípravy?

 

Každým rokom po skončení plesu si určíme dátum ďalšieho ročníka a zarezervujeme hudobné produkcie, nakoľko zvyknú mať rok dopredu obsadené termíny. Príprava akcií tohto charakteru si vyžaduje systematické plánovanie, my sme začali naplno už v auguste 2018 /zhruba pol roka vopred/, kedy sme postupne oslovovali možných partnerov ohľadom finančnej výpomoci. Bez ich pomoci by sme ples nemohli zorganizovať na takej úrovni, akým ho každoročne realizujeme a úrovni, na akú sú hostia zvyknutí. Ruka v ruke ide postupné dolaďovanie programu a príprava propagačných materiálov od vstupeniek, plagátov, menu lístkov až po samotnú reklamu a propagáciu plesu.

 

 

Ples v Hoteli Lipa ste vypredali, aká bola atmosféra?

 

Atmosféra bola a je vždy veľmi príjemná. Dá sa povedať, že takmer rodinná. Medzi hosťami sú už známe tváre z predchádzajúcich ročníkov, ktorí nám zostávajú verní. Veľmi náš teší, keď na ples prídu noví hostia a taktiež ocenia kvalitu plesu.

 

Aký kultúrny program sprevádzal hostí?

 

Program má zachovanú svoju štruktúru, ktorú dodržiavame. Každoročne ples otvárame viedenským valčíkom prostredníctvom profesionálnych tanečníkov a v druhom vstupe jednotlivými ukážkami latinsko-amerických tancov. Tradične máme na plese Myjavskú cimbalovku a tanečné páry z folklórneho súboru Kopaničiar. Tento rok sme dali priestor novej hudobnej skupine, Skupine Radical, ktorá splnila očakávania a myslím, že hostia sa veľmi dobre zabávali na viaceré hudobné žánre. Súčasťou večera je aj fotobox, kde si môžete vybrať z viacerých zábavných rekvizít a prostredníctvom nich si spraviť na pamiatku humornú fotku, ktorú si môžete hneď odniesť aj domov a taktiež poslať priamo aj na e-mail.

 

Takže ste ostali verní tradíciám kopaničiarskeho umenia?

 

Nakoľko Stará Turá je veľmi úzko spojená a prepojená s kopanicami ako takými a najmä máme veľmi blízko k folklóru, je pre nás samozrejmosťou, aby takýto ples bol založený na kopaničiarskych zvykoch, speve, tanci a tým si môžeme uctievať a približovať naše tradície.

 

Moderátorka večera, Karin Majtánová, opäť prijala pozvanie a navštívila náš región. Ako vnímate jej vzťah ku Kopaniciam?

 

Veľmi pozitívne. Karin má rada náš región, našich hostí, ktorí sú veľmi priateľskí a predovšetkým má veľmi rada našu kuchyňu a rada sa sem vracia.

 

Hostia mohli počas večera prispieť do charitatívnej zbierky. V čom spočívala?

 

Do zbierky sa hostia mohli zapojiť kúpou tombolových lístkov alebo priamo prispieť do vyznačenej nádoby. Súčasťou večera je už druhý rok aj dražba ručne vyrobených darčekových predmetov priamo od detí zo špeciálnych škôl z Myjavy, Nového Mesta nad Váhom, Starej Turej a okolia.

 

 

Komu je zbierka venovaná?

 

Výťažok zo zbierky je venovaný na charitatívne účely mesta Stará Turá, kde sú ďalej peniažky prerozdelené na rôzne projekty, ktoré sa počas roka pre deti a ich rodičov so zdravotným a mentálnym postihnutím organizujú. Ide napríklad o podujatie „Otvorená náruč“ v Podkylave, letný tábor pri Duchonke alebo víkend v Prašníku pre deti s autizmom a iným zdravotným znevýhodnením.

 

Aká suma sa podarila vyzbierať?

 

Priam magická 2 919€, a práve prečo „magická“ sa môžete dočítať v príspevku pána primátora na sociálnej sieti mesta Stará Turá.

 

Ako by ste zhodnotili 13-ty ročník Tradičného plesu v Starej Turej?

 

Napriek tomu, že číslo 13 v sebe schováva prívlastok – poveru, „nešťastné číslo“ … pre nás to bol naozaj jeden z ďalších vydarených a ŠŤASTNÝCH ročníkov.

 

Autor: Kristína Hoghová

Foto: Peter Krecháč, Dušan Haver

Galéria

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...