Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Aj k nám na kopanice, už prišla korona. Potvora ani nezaklopala, ale ako prišla, zdržala sa 14 dní a odišla kade ľahšie. Našťastie bola sama a jedinká. Všetci veríme, že to čo tu videla, jej stačilo a už sa nevráti…

 

Všetci totiž chodili v rúškach, dodržiavali patričné rozostupy a trpezlivo si odstáli pred jediným v strede mestečka ležiacim obchodom, či lekárňou, kde vstupovali len po dvoch. Sem tam si posedeli na lavičkách roztrúsených po námestí…

 

Tá idylka však trvala len do stredy. Vtedy prišiel deň zlomu a každý senior v našom mestečku ho cítil po svojom….Najviac to pocítili tí, ktorí dosiahli už vek 65 rokov a nedajbože aby ešte patrili k tým, ktorým vstávanie z postele trvá o niečo dlhšie a kým sa oblečú a vytiahnu z domu svoje ťažké nohy podopierajúc sa o paličku nestihnú do 11:00 h prísť do obchodu. Od stredy 22.04. totiž začali platiť na Slovensku nové hygienické opatrenia pre seniorov. A tak ma hneď prvé prekvapenie čakalo v novinovom stánku, ktorý mám pri obydlí a zvyčajne sa tam stavím pre noviny. „Žiaľ, nie je ešte 9:00 tak vám ich nemôžem predať,“ zaštebotala predavačka cez okienko a dodala, že sa bojí aby nedostala pokutu. Nuž ja sa musím zasa ponáhľať do potravín, lebo si potrebujem nakúpiť a tak, keď sa budem vracať nie že už môj obľúbený denník nebude, pohrozil som predavačke. Ja senilná hlava som celkom zabudol, že aj v Lídli, kam som chcel ísť, predávajú noviny. A pred týmto obchodným domom opäť prekvapenie, dlžizná rada dôchodcov a na poriadok dozeral SBS-kár, ktorý dbal na to, aby sa do priestorov OD nedostal nik pod 65 rokov…

 

 

Napriek tomu nebolo vôbec isté, či všetci tí čakajúci v rade sa dostanú po nákup do limitu 11:00, kedy im po novom vyhradili nákupné hodiny. A to mnohí seniori ani nevedeli, že v sobotu nebudú môcť vôbec nakupovať…. Našťastie tieto nezmyselné nariadenia netrvali dlho a ešte v piatok sa všetko opäť zmenilo a dostalo do rozumných koľají.

 

V sobotu už opäť mohli všetci seniori nakupovať a dokonca sa otvorila aj mestská tržnica, ktorej otvorenie už túžobne očakávali všetci záhradkári, najmä kvôli priesadám. V nasledujúci pondelok pribudol na myjavskom námestí staronový obchod s potravinami prevádzkovaný reťazcom TERNO a funguje už aj viacero menších obchodných prevádzok.

 

 

Čím viac sa približoval máj – mesiac lásky, všetko sa začalo akosi meniť k lepšiemu. Prvomájový motokros si mohli na Myjave zatiaľ pozrieť diváci len prostredníctvom TVM, ktorá dávala prenosy z minulých ročníkov a podobne budú môcť vidieť nadšenci folklóru aj myjavské folklórne slávnosti z uplynulých rokov.

 

Zaujímavým projektom, ktorý už začal na Myjave fungovať, je tzv. kino z gauča, kde si milovníci filmov môžu cez internetový portál miestneho kina Primáš pozrieť film z dennej ponuky, keď si zaplatia 3 eurá.

 

Dokonca aj tradičný máj už stojí na myjavskom námestí. Postavili ho myjavskí hasiči tento raz v rúškach a bez muziky za pomoci autožeriava. Mestský úrad v Myjave začína od 4. mája fungovať taktiež v riadnom pracovnom režime, teda v pondelok až stredu od 8.00 do 16.00 h a vo štvrtok a piatok od 7:00 do 15:00 h.

 

 

A o tom, ako to všetko bude vyzerať v ďalšom období bude rokovať aj najbližšie mestské zastupiteľstvo, zatiaľ bez účasti verejnosti sa pripravuje na 14. mája. Okrem iného sa bude hovoriť aj o pripravovanom verejnom obstarávaní pre vytvorenie podmienok k vzniku komunálnych služieb mesta Myjava. Ale samozrejme celkom posledné slovo bude mať aj u nás na kopaniciach ešte stále korona, a to akým spôsobom a postojom sa voči nej budeme spoločne brániť. Lebo ako sa na Slovensku ukazuje, stále záleží aj od nás, na ako dlho jej právo posledného slova dovolíme.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...