Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Stará Turá si v piatok 9. augusta pod záštitou Domu kultúry Javorina a Mestského múzea pripomenula 350. výročie udelenia jarmočného privilégia uhorským kráľom Leopoldom I. historickými slávnosťami spojenými s bohatým programom pre deti i dospelých. Slávnosti sa konali na Námestí slobody v rámci podujatia Remeslá našich predkov, ktoré mesto hostilo už 13. krát.

 

Slávnosti sa oficiálne začali od 10. hodiny remeselným trhom, kde si mohli návštevníci prezrieť výsledky práce zručných majstrov a šikovných obchodníkov. Okrem prehliadky remesiel na námestí bol k dispozícii nadšencom histórie a tradícií otvorený kultúrny dom, kde sa konala výstava Zvyky a obyčaje Starej Turej, ktorá mala za účel priblížiť ľuďom pomocou historických fotografií s výkladom zvyky predkov spojené s tradičným ľudovým životom, prácou a remeslami. Zavítať ste mohli i do izbičky tradičného bývania a vypočuť si živú hudbu.

 

 

Voľný vstup mali návštevníci i do múzea, kde ste mali na výstave Remeslá Starej Turej možnosť pomocou modernej expozície celých dejín mesta spoznať bližšie bohatú minulosť mesta a taktiež si prezrieť originály kráľovských listín Starej Turej. Organizátori si tu pripravili i filmovú miestnosť, kde boli premietané historické archívne zábery Starej Turej a obyvateľov s ňou spojenou.

 

 

Keďže podujatie malo za účel zachytiť významné 350. výročie udelenia jarmočného privilégia mestu, i poobedňajší kultúrny program tomu zodpovedal. Niesol sa totiž s historickom duchu, ktoré utvrdzovali účinkujúci svojimi dobovými odevmi a hudobnými nástrojmi. Zaujímavý bol historický sprievod pomedzi ľudí po celom jarmoku a myslelo sa taktiež na deti, ktoré zasa zabávali žongléri. Atrakciami bol i rytiersky stan a možnosť vyraziť si vlastnú mincu v dielni. Podvečer prišiel na rad aj folklór, ktorý prezentoval FS Slnečnica z Piešťan.

 

 

Organizátorom i všetkým zúčastneným patrí za program a priebeh podujatia vďaka a uznanie za prezentáciu kultúry a tradícií tohto kopaničiarskeho mestečka.

 

 

Autor: Martin Kovanič

Foto: Martin Kovanič

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...