Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Čo by to bolo za poriadnu dedinu bez dobrovoľného hasičského zboru? Veru na kopaniciach má hasičstvo dlhú a bohatú históriu.

 

Dobrovoľné hasičské zbory plnili v minulosti dôležité úlohy vo svojich obecných košiaroch a podstatne sa zúčastňovali na verejnom živote v obci, ale hlavne pomáhali ľuďom pri nešťastiach. To isté platí aj o súčasných hasičoch, hoci ich činnosť okrem ochrany ľudí a majetku má predovšetkým športový charakter.

 

 

Hasičský šport je krásny šport plný emócií a driny, ale najmä je o dobrej nálade, zábave a utužovaní dobrých vzťahov. V takom duchu sa nesú aj hasičské súťaže. Počas letných mesiacov sa tímy v Myjavska i širšieho okolia stretávajú na hasičských súťažiach pod patronátom Inovecko-karpatskej hasičskej ligy (IKHL), v ktorých si i hasičský laik príde na svoje. Vždy je totiž k dispozícii dobré pivo, kofola, pečienka či guláš, poprípade i dobré počasie. Tento šport sa vám môže zdať jednoduchý, no ten, kto ho už raz okúsil, vie, že sa to len zdá. Skrýva sa za tým množstvo tréningov, roztrhnutých hadíc, aj zranení. Hasiči sa snažia v čo najrýchlejšom čase urobiť svoju prácu na pozícii a každý pohyb, každý jeden krok a každé aj miniatúrne zaváhanie môže mať rozhodujúci dopad na úspech, či neúspech.

 

Posledné kolo IKHL sa konalo minulú sobotu v Kostolnom, kde sa domáci hasiči z Babulicovho Vrchu chceli predviesť v tom najlepšom svetle. Veď sú obhajcami ligových titulov z predchádzajúcich dvoch sezón. Nakoniec obsadili pekné druhé miesto. Prekonať ich dokázali iba hasiči zo Sládkovičova s časom 14,16 sekundy. Ale nemyslite si, že hasičský šport je iba pre mužov! Súťaží sa totiž i v ženskej kategórii. Tú vyhrali v Kostolnom dievčatá z Podbranču Hornej Doliny s časom 16,74, ktoré sa zisku pohára veľmi tešili. Na víťazných stupienkoch ich doplnili hasičky zo Sládkovičova a Firesport Family Senica.

 

 

Hasiči Sládkovičova, ktorí vedú po troch úvodných kolách celé poradie IKHL:

 

„Súťaž perfektne zorganizovaná, perfektá trať, počasie vyšlo, jedlo bolo super, studené pivečko, kofolka, všetko bolo super. Organizátori to zvládli na jednotku. Trať bola porovnateľná so Západoslovenskou hasičskou ligou, takže super. Zadarilo sa nám celkom dobre, mohlo to byť aj lepšie, samozrejme, stále sa dá zlepšovať, ale v rámci možností to bolo tak, ako máme natrénované.‘‘

 

Dievčatá z DHZ Podbranč Horná Dolina, ktoré ovládli ženskú časť preteku:

 

‘‘Páčilo sa nám tu dnes veľmi, všetko bolo na parádu. Výborne zorganizovaná súťaž s príjemným počasím a úžasným kolektívom. Trať bola veľmi rýchla. Oceňujeme aj vecné ceny. Kamarátky z Babulicovho Vrchu sa s nami podelili o luxusné pagáčiky, takže sa nám páčili ocenenia, ktoré tu mali. Súťaž lepšie zorganizovaná jak senický okres‘‘. (smiech)

 

Je tu však i jedna negatívna vec, s ktorou sa niektoré družstva musia vážne zaoberať, a to je, najmä čo sa týka mladých ľudí, nezáujem o hasičstvo. V dnešnej uponáhľanej dobe sa viacero športov potýka s týmto problémom. Je to na škodu, pretože človeka to prakticky stojí iba čas, ktorý aj tak strávi zmysluplne, v prospech pre svoju obec. Určite sa teda hasičstvu oplatí venovať a ten, kto sa do tohto krásneho športu už raz zanieti, sa z neho len tak ľahko nedostane. Ak nemáte na víkend žiadne plány, hasičské súťaže sa určite oplatí navštíviť. Najbližšiu možnosť budete mať v sobotu 29. júna v Topoleckej na 4. kole IKHL.

 

Autor: Martin Kovanič

Foto: Martin Kovanič

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...