Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

S výročím nežnej revolúcie som spätý asi najviac dátumom môjho narodenia. Preto mám na sedemnásty november len tie najpríjemnejšie spomienky. Je to samozrejmé, veď keď vám niekto po celý život v tento deň dáva bozky, blahoželania, darčeky a prakticky s výnimkou nejakých 14 – 15 rokov si s vami pripíja na zdravie, nemôže to byť ani inak. Darmo, dátum nepustí.

 

Až nato, že nežná revolúcia k nám na kopanice, kde doteraz nie je diaľnica a chodí len jednokoľajka, prišla asi tak s týždňovým oneskorením, na to sú však už tunajší ľudia zvyknutí takmer vo všetkých sférach života. V takomto asi týždňovom odstupe aj pred pomníkom M.R. Štefánika na myjavskom námestí zasvietili prvé sviečky a na výkladoch oproti ležiacej samoobsluhy sa objavili prvé plagátiky s výzvami a oznamy bratislavských študentov o dianí v slovenskom hlavnom meste a situácii v Prahe. Ba odvážna skupinka mladých ľudí a ekologických aktivistov tu vystúpila aj s príhovormi. Až v deň generálneho štrajku, 27. novembra sa začali hýbať aj na Myjave „masy“, keď sa dvojhodinový štrajk dotkol aj podniku SAM a ďalších myjavských výrobných i nevýrobných inštitúcií. To sa však už „ľady pohli“ v Prahe na úrovni vládnej strany i v celom Československu. V tento deň sa uskutočnilo na Myjave okrem trochu živelného štrajkového zhromaždenia pred pomníkom M.R. Štefánika aj večerné zhromaždenie občanov, ktoré už organizovala rodiaca sa myjavská VPN. Snímky Ivana Kováča sú práve z tohto štrajku. V ďalších dňoch a v decembri tieto zhromaždenia už boli plne organizované. V každom prípade nežná revolúcia už aj na Myjave bola v plnom prúde.

 

 

V porovnaní s ďalšími – nasledujúcimi rokmi patril rok 1989 a ešte aj ten po ňom k najkrajším a prinášal mnohé nové ale aj veľmi príjemné emócie a pocity. Keď sa dnes hovorí o fetišoch nežnej revolúcie, tak to boli najmä tieto dva roky. Treba povedať, že už dianie pred novembrom 1989 v našej republike mnoho vecí naznačovalo a nech by sme sa akokoľvek silili tvrdiť opak, perestrojka a Gorbačov prinášali aj k nám určitú voľnosť a napriek stále hlbokej diktatúre jednej strany, akési omnoho „čistejšie ovzdušie„ do mnohých oblastí nášho života. Myslím si, že v tom období sa v Bratislave a v ďalších mestách Slovenska prestávali báť „svojich strážcov“ aj disidenti a tzv. „komunistická mafia“ sa naopak začala báť o svoju existenciu, nebolo ani riadnych mafiánov, ktorí v tom čase ešte predávali bony pred TUZEXOM, alebo intenzívne posilňovali a naberali svaly v telocvičniach a fitnessoch… Až potom, keď sa oficiálne začala do života zakoreňovať sloboda a demokracia, otvárali sa brány väzníc nie len pre politických odsúdencov a ekonomika nadobudla dovtedy neprípustný rozmer trhu, nastal zlom, zlom, ktorý v rôznych formách pretrval prakticky do dnes…

 

 

Vráťme sa však k tomu príjemnému novembru 1989, keď sa už na veľkých námestiach začínali „vytvárať koridory“ a my z kopaničiarskych malých mestečiek sme ich objavovali naživo práve v takých chvíľach, ako bola tá, ktorá mnohým z nás ostala v pamäti možno navždy. Bolo tomu tak aj 24. novembra, keď náš ZV ROH zorganizoval zájazd pre členov BSP (brigád socialistickej práce) do Brna na program Varieté Rozmarýn, do tejto obľúbenej „destinácie“ našich odborárov, najmä preto, že tu pravidelne vystupovala okrem iných varietných umelcov aj prvá profesionálna striptérka v ČSSR Blanka. (V čase normalizácie bol V ČSSR striptíz zakázaný, ale postupom perestrojky opäť ožíval.) Neboli to žiadne úlety, či pánske jazdy, ale riadne výlety za zábavou s manželkami, či priateľkami. Veď jednou z úloh ROH bolo v tom čase aj utužovať pracovné i rodinné vzťahy…. Pamätám si, že sme vtedy podvečer najskôr museli prejsť pomedzi zhromaždenými „novembrovými demonštrantami“ v moravskom krajskom meste na námestí, kde sídlilo vtedy Varieté, pre ktoré to bol taktiež posledný rok existencie. Dnes naň spomínajú len pamätníci. Vtedy v celkom príjemnom prostredí pri víne sediac pohodne za stolom sme sledovali zaujímavý varietný program, plný tanca, spevu, akrobatických a kúzelníckych vystúpení a s napätím najmä my muži sme čakali na vystúpenie prvej československej profesionálnej striptérky Blanky. Aj prišla na pódium a začala svoje obvyklé tanečné číslo, krútiac sa vo svetle poskakujúcom po jej na odhalenie sa chystajúcich telesných proporciách. Keď sa už blížil vrchol vystúpenia, zrazu sa len rozsvietili svetlá, prestala hrať hudba a z reproduktorov sa ozvalo hlásenie prevzaté z rozhlasových vĺn, kde hlásateľ oznamoval, že práve odstúpil z funkcie generálny tajomník UV KSČ Miloš Jakeš a ďalší členovia predsedníctva – tohto najvyššieho orgánu vládnucej strany. V tom momente zaburácala celá varietná sála mohutným potleskom. Všetci akosi v eufórii zabudli aj na striptíz a nepamätám si, či ho vôbec Blanka dokončila…. Keď sa dnes o tom bavíme pri náhodnom stretnutí pri pive, s priateľom – jedným z vtedajších účastníkov, tvrdí, že hlavná aktérka zostala stáť a tlieskala bez podprsenky… Veru aj takéto príhody priniesol november 1989.

 

 

Autor: F. Lhotský

Foto: Ivan Kováč

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...