Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2025 Stingray Studio

Keď sa na Myjave plánovali oslavy storočnice myjavského futbalu, ešte nikto netušil, že príde nepríjemná pandémia, ktorá toto podujatie zruší. A tak neostalo iné, len si zaspomínať na udalosti, ktorých existencia od samotného začiatku keď sa futbalový klub na Myjave zrodil, prinášala veľkej časti obyvateľov mesta, ale aj širokého kopaničiarskeho okolia možnosti pre športovanie mladých ľudí, ale aj mnoho zábavy, príjemných chvíľ a radosti, pre staršie generácie.

 

Samozrejme prím pri tom malo mužské pokolenie, až neskôr v ňom našlo záľubu aj tá nežnejšia časť obyvateľov. Aj keď sem tam v priebehu storočia prišiel nevydarený rok a rôzne ekonomické problémy, vcelku prevažovali príjemné pocity a radostné chvíle. Takže zaspomínať si na ne je pri tejto príležitosti viac ako vhodné. Najmä keď okolnosti nedovolili spomínať honosnejšie, tak ako to bolo pôvodne plánované – najskôr na koniec júna a potom na začiatok augusta t.r. Takéto spomienky vyvoláva aj výstavka fotodokumentov k storočnici futbalu inštalovaná na myjavskom námestí pred MsÚ.

 

 

Práve 8. augusta 1920 vznikol na podnet niektorých nadšencov futbalu a myjavských študentov prvý športový klub ŠK Myjava. Jeho prvým predsedom bol miestny obchodník Samuel Vrablica a medzi zakladateľmi boli aj vtedajší študent gymnázia a neskôr známy historik Branislav Varsík, či Pavol Vrana. Zo začiatku mali problémy s hľadaním vhodného miesta pre ihrisko a tak sa dočasne hrávalo v Turej Lúke, ktorá bola vtedy samostatnou obcou. Klub bol zaradený do 1.triedy v Západoslov. župe., kde hrala aj Trnava či Trenčín. Neskôr už hrávali na novom vlastnom ihrisku pri tehelni v priestoroch, kde dnes sídli firma STAS, ho vybudovali a otvorili v lete 1931. Medzi prvými futbalistami, ktorí hrávali na tomto ihrisku sa v kronikách uvádzajú mená ako V. Valášek, V. Varsík, K. Pikart, Š. Siváček tréner M. Hájnik, neskôr aj Š. Dinga, P. Kováč, J.Križka, Š. Maniaček, M. Vrána a i.

 

 

Väčší rozmach futbalu sa však začal až po roku 1952, kedy bol myjavský futbalový klub premenovný na TJ Spartak Myjava a do futbalového diania vstúpila vo väčšej miere Slovenská armatúrka Myjava, kde bolo učilište a odkiaľ prichádzali aj mladí športovci. Na starom ihrisku boli odchovaní aj úspešní hráči V. Zvonček, Š. Kubíček, O. Beluško, A. Janega, R.Viselka, L. Pollák, F. Fraňo,J. Pavlák, I.Tomeš, V. Mokrohajský, I.Fajnor, J. Ostradický a ďalší. K nim pribudli vtedy ešte mladší M.Vrana, J. Martiš, M. Strapatý, J. Alina a i.,ktorí najskôr hrávali za B-mužstvo. Už v roku 1954 bolo vybudované nové futbalové ihrisko, ktoré slúži dodnes i keď v celkom inom „šate“. Paradoxne na novom veľkom ihrisku si hráči ťažšie zvykali a ich výsledky neboli také ako tomu bolo dovtedy na menšom „plácku“. Väčšinou sa pohybovala ich účasť v súťažiach od I. A triedy až po krajské majstrovstvá, kde sa im podarilo v 70-tich rokoch zvíťaziť a postúpili do vyššej súťaže. Nevydržali tam však dlho a v 80-tich rokoch opäť hrali I.A. triedu.

 

Najväčší „boom„ prežívali práve v týchto rokoch dorastenci, ktorí postúpili do I. ligy. Neskôr sa aj prvé mužstvo Myjavy prebojovalo do 3. ligy, ale to už prišli 90 – te roky, ktoré znamenali aj krízu v myjavskom futbale, (určitý čas hrali spolu v jednej súťaži Turá Lúka i Myjava), ale rozpadom podniku SAM hrozil tiež rozpad myjavského futbalu. V rokoch 2008-9 a najmä v roku 90. výročia vzniku myjavského futbalu prišiel zvrat, keď sa FO ujali primátor mesta Pavol Halabrín a ako hlavný sponzor jeho brat Peter Halabrín s jasnou víziou povýšiť myjavský futbal na vyššiu športovú ale i spoločenskú úroveň. To sa im aj podarilo, keď už v roku 2011 Myjava postúpila do reformovanej celoslovenskej 2.ligy pod novým vedením trénera L. Hudeca. K tomu patril samozrejme aj prebudovaný štadión s umelou trávou. Už o rok, v ročníku 2012-13 hrali Myjavčania v Corgonlige a ako nováčikovi sa im pomerne darilo. Dokonca sa im podarilo dostať do európskej ligy. Škoda, že v najvyššej slovenskej súťaži zotrvala Myjava len do roku 2016, keď v polovici súťažného ročníka odstúpila z ligy. Táto skutočnosť má dodnes následky pre myjavský klub, keď sa aj v týchto dňoch na sociálnych sieťach a v médiách objavili kontroverzné statusy medzi predsedom SFZ a hlavným manažérom TJ Spartak, kde šéf slovenského futbalu obviňuje Myjavu, že odstúpením urobila slovenskému futbalu hanbu v európskom poňatí a generálny manažér myjavského futbalového klubu hovorí zasa o neprávostiach voči Myjave zo strany SFZ nie len, keď hrala Myjava v najvyššej súťaži, ale i teraz pri „pandemickom“ prerušení súťaže, keď jej išlo o postup do 2. ligy (suverénne viedla tabuľku 3. ligy), avšak bola vytvorená rarita – druholigová súťaž s 15 mužstvami namiesto párneho počtu s tým, že nikto do 2. ligy nepostupuje ani z nej nevypadáva.

 

 

Jubileum myjavského futbalu však nie je to pravé kolbište na riešenie sporov, ale pri tejto príležitosti si treba pripomenúť mená funkcionárov, trénerov a hráčov, ktorí obetovali myjavskému futbalu veľku časť svojho života i keď mnohí z nich už nie sú medzi živými. Iste patrí vďaka P. Černákovi, Z. Vidovi, M. Maliarikovi, Ing. M. Vránovi, Š. Sadloňovi, P. Talčíkovi, I. Plevovi, MUDr. Mokošovi, B. Hrivnákovi, A. Matušicovi, M. Mockovčiakovi, S. Malečkovi, F. Sasákovi, P. Janegovi , J.Duroškovi, B. Hrivnákovi, V. Hyžovi a mnohým ďalším, ktorí sa zaslúžili o úspechy myjavského futbalu. O tom, že ich nebolo málo svedčí aj plejáda futbalistov z myjavskej liahne, ktorí viac, či menej úspešne pôsobili v známych oddieloch i v reprezentácii. V dávnejšej minulosti to boli napr. Miroslav Medveď (Nitra), Jaroslav Masrna (Trnava), Mokrohajský (Ostrava), Ferenčík (Ostrava), v bližšej pamäti máme aj reprezentantov T. Bruška, Tomáša Mrvu, Petra Kuračku, M. Zríniho, M. Farbáka, B. Kubicu, ale i úspešných súčasníkov P. Solničku, P. Sládka, D. Dugu, M. Černáčka atď. Niektorí z nich sa ešte aj v súčasnom mužstve Myjavy aktívne snažia pod vedením trénera L. Hudeca opäť o návrat do najvyššej súťaže. A pri tejto snahe im nevadí ani „hádzanie polien“ pod nohy. Všetci sú odhodlaní čo najlepšie reprezentovať Myjavu a najmä robiť radosť fanúšikom, ktorí sa po čiastočnom sklamaní po odstúpení mužstva z najvyššej súťaže, opäť vracajú na štadión Spartaka.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...