Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Nie je dieťa či dospelý, ktorí by nepočuli o Štefánikovi a jeho veľkých činoch pre náš národ. Bolo o ňom napísaných desiatky kníh, tisíce článkov, dokonca o ňom vznikol muzikál. V čom je kniha Blanky Kovarčíkovej iná než tie ostatné? Nuž v tom, že sleduje jeho cestu z iného uhlu pohľadu. Vidí jeho príbeh cez príbehy tých, ktorých stretol, ktorí na neho vplývali a formovali jeho osobnosť.

 

Neboli to len rodičia, ale aj jeho priatelia, kolegovia a ženy. Múdre i krásne, hrdé a unikátne svojou osobnosťou. Také, s ktorými sa mohol porozprávať nielen o najosobnejších veciach, ale aj o svojich snoch pre vlastný národ, ktoré chápali, že nezávislosť jedinca je rovnako dôležitá ako nezávislosť štátu. Ženy pokrokové a vzdelané, ktoré mu otvárali brány medzi najvplyvnejších ľudí.

 

Ľudia v jeho okolí sa stali jeho múzami, jeho inšpiráciou a najmä oporou a zázemím, ktoré potreboval na ceste svojej sebarealizácie a sebaobety milovanej vlasti. Vďaka nim sa mohol stať tým hrdinom, ktorého dnes poznáme. Hrdinom, ktorého jeho činy i ikarovský pád urobili nesmrteľným vzorom pre nás všetkých.

 

Ako sama autorka uvádza, hlavným hnacím motorom k napísaniu knihy jej bola „malinká knižočka z 30.rokov minulého storočia od Vladimíra Roya o mauzóleu Milana Rastislava Štefánika, ktorú som našla v otcovej knižnici a ktorá ma tak trošku vyprovokovala k podrobnejšiemu skúmaniu jeho života.“

 

 

Kniha je ako dieťa. Keď ňou listujete alebo ju čítate, vidíte len odraz toho, čo pre ňu autor obetoval. Vidíte len to, čo „sa narodilo“, čo roky dozrievalo v jeho mysli. Ani táto kniha by nevznikla bez opory ľudí, ktorí na autorku pôsobili. Ako píše, za mnohé vďačí svojej mame a otcovi, ale aj kolektívu, s ktorým sa zoznámila počas svojho pôsobenia v Košariskách. Ale aj vďaka spisovateľovi, ktorý zoznámil verejnosť so Štefánikovou vášňou k cestovaniu. Práve zosnulý František Kele posmelil autorku, aby sa nevzdala svojho sna a ukázala vôbec ako prvá Štefánika schopného najhlbších citov k ženám v širšom kontexte. Okrem jeho životnej lásky Giuliany Benzoni spomína aj Louise Weissovú, Claire Boas de Jouvenel, Yvonne Chautemps, Máriu Lamošovú, Antoinette Janssen a ďalšie.

 

 

Autorka jeho vzťahy nebulvarizuje a nehľadá kontroverzné informácie a nesnaží sa mu nalepiť povesť sukničkára, práve naopak ukazuje ženy v tom najčistejšom svetle. Ukazuje ich ako hviezdičky na Štefánikovom nebi, ktoré mu pomáhali v jeho ceste, keď blúdil v smutných či pochybovačných myšlienkach. Ženy, ktoré ho posmeľovali a dávali nádej, že jeho boj nie je zbytočný. Či už ako priateľky, náhodné známe, platonické lásky či veľké lásky. Ženy, ktoré boli jeho spojencami, dôverníkmi, ale predovšetkým súčasťou veľkej stavebnice jeho charakteru, veď napokon kto okrem rodiny môže tak hlboko zasiahnuť do života a pôsobiť na človeka než opačné pohlavie.

 

 

V jednej z kapitol svojej knihy Blanka Kovarčíková, prepojená so Štefánikom aj pokrvnou väzbou, píše toto: „Štefánik ženy počas svojho života neuveriteľne priťahuje. Uvedomujeme si to aj dnes, keď na fotografiách doslova fascinuje pohľadom očí, zdedených po matke. Ak k nim pridáme jeho vlastný šarm elegána a gavaliera, pútavý výklad o cestách, hviezdach alebo umenie zaujať hoci aj kúzelníckou paličkou, musíme uznať, že všetko toto zakrýva jeho niekoľko telesných nedostatkov.“

 

Príprava knihy si vyžadovala návštevy archívov, čítanie dostupnej literatúry či návštevu príbuzných alebo osôb, ktorí sa problematike venujú. „Počas mojej práce v predajni suvenírov, ktorá zároveň spĺňala úlohu turistickej informačnej kancelárie, som mohla pracovať s košarišskou kronikou, kde som našla nejaké inšpirácie, ďalej na fare u pani farárky Durcovej som sa dostala k fotografiám od potomkov jednotlivých žien a, samozrejme, som sa stretla aj zo strany jeho sestry Oľgy s potomkami Lackovcami z Brna, ktorí mi poskytli tiež nejaký materiál.“

 

 

Kniha vyšla 12. júna tohto roka na 100. výročie od založenia Československa a prvýkrát bola prezentovaná 21. júla v Košariskách počas osláv jeho narodenia. V knihe nezabúda spomenúť aj jeho rodokmeň a na jeho pokračovateľov spomedzi myjavských osobností: Annu Lackovú-Zoru, Milana Marečka, Samka Dudíka či Zuzku Zgurišku. Knihu si môžete zakúpiť v Turistickom informačnom stredisku na Myjave, Pezinskej pivnici na Myjave, cez internetový obchod alebo u autorky.

 

Autor: Ivana Ušiaková

Foto: Ivana Ušiaková

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...