Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Šport na kopaniciach mal v minulosti trochu inú podobu, ako má dnes najmä čo sa týka jednotlivých športových odvetví, v ktorých sa rodili najväčšie úspechy tunajších športovcov.

 

Hlavným strediskom kopaničiarskeho športu bola samozrejme Myjava. Keď sa pozrieme do dávnejšej minulosti, v tesne povojnovom období okrem tradičných športov ako futbal, basketbal, či šachy, prekvitali aj box, neskôr vzpieranie a cyklistika. Známu základňu mali na Myjave aj motocykloví pretekári. Z Brezovej pod Bradlom pochádza napr. majster SR v cestných pretekoch P. Dekánek, ale aj súčasný motokrosový pretekár účastní Rely Paríž – Dakar I. Jakeš. Na Myjave v 80. rokoch úspešne usporadúvali aj preteky minikár. Športovci z Myjavy dosahovali v 60. až 80. rokoch celoštátne úspechy vo vzpieraní (Držka, Radulay….) cyklistike a cyklokrose (P.Gálik, Juráš, Kružic, neskôr R. Meleg, J. Valach….). Pomerne úspešne si vtedy počínali volejbalisti, ktorí však roky najväčších úspechov mali ešte len pred sebou.

 

Podobne hádzanárske družstvá žien ale najmä dorasteniek a žiačok mali pomerne širokú základňu a to nie len v Myjave ale aj v Brezovej pod Bradlom, odkiaľ vyšli i viaceré reprezentačné hádzanárky. Postupne sa dostával na výslnie aj neskôr založený basketbalový oddiel najmä žien a dorasteniek, dlhodobo hrajúci v SNL. V 80. a 90. rokoch v niekdajšej ČSSR pôsobil na Myjave veľmi úspešný turistický oddiel mládeže, ktorý v turisticko-orientačných branných pretekoch patril k najlepším v republike. Po spoločenských zmenách v roku 1989 si basketbalistky Myjavy vybojovali postup do celoštátnej ligy a začala „zlatá éra“ myjavských basketbalistiek, ktorá však po pár úspešných rokoch skončila a vystriedali ju mladí volejbalisti – dorastenci i muži, ktorí sa dostali do volejbalovej extraligy a o niečo neskôr futbalisti, ktorí v roku 2011 postúpili do 2. ligy a po príchode trénera L. Hudeca v roku 2012 začali hrať v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

 

Opojenie futbalom však taktiež netrvalo dlho a dnes hrajú myjavskí futbalisti 4. ligu. Popri týchto relatívne najúspešnejších oddieloch pôsobia na Myjave aj tenisový oddiel, plavecký oddiel, kolkársky oddiel, atletický, šachový ale najmä v posledných dvoch desaťročiach veľmi úspešný oddiel karate. Na Starej Turej sa darí oddielom stolného tenisu a mládežníckym basketbalovým nádejám. Viacerí úspešní športovci z kopaníc naštartovali svoju kariéru tu a neskôr prešli do iných oddielov alebo pôsobia v zahraniči. Z Brezovej pod Bradlom vzišiel aj slovenský rekordér v behu na 800 m a dvojnásobný finalista ME Jozef Repčík, ktorý sa v minulom roku definitívne rozlúčil s reprezentačnou kariérou. Na Starej Myjave vyrástol niekoľkonásobný majster sveta v rádio orientačnom behu Peter Viskup.

 

V minulých rokoch vzišiel z kopaníc aj majster sveta v triatlone Peter Mosný a úspešný reprezentant v cyklotriale Miroslav Kolárik. A kopanice majú dokonca aj nedávnej minulosti úspešného golfistu Petra Valáška či niekoľko horolezcov – alpinistov. To všetko sú však športové úspechy najmä z rokov minulých. O tom, aká je situácia v súčasnosti, sme sa mohli presvedčiť nedávno v DK S. Dudíka na vyhlasovaní ankety Športovec Myjavy za rok 2018, ktorá sa uskutočňuje už po 11 rokov.

 

 

Pozrime sa bližšie, ako táto anketa dopadla. V predošlých riadkoch sme už konštatoval, že jedným z najúspešnejších športových oddielov kopaníc je oddiel karate Spartaka Myjava, čo sa potvrdilo aj v tohtoročnej ankete. Medzi desiatimi najlepšími športovcami stáli Jakub Štetina, člen užšieho výberu reprezentácie Slovenska a účastník ME juniorov v Soči, ktorý je vo svojej kategórii vo svetovom rankingu karate na 21. mieste z 276 najúspešnejších karatistov celého sveta. Zlatú medailu z minuloročných majstrovstiev Slovenska v karate majú aj ďalší nominanti z tohto oddielu Matúš Čanky a Štefania Buchtová.

 

Barbora Horniaková je zasa úspešnou kadetskou reprezentantkou Slovenska v letnom biatlone.

 

Zuzana Durcová nie je už síce členkou myjavského oddielu, ale dlhé roky tu úspešne reprezentovala v ženskom behu v maratóne a v krose, kde reprezentovala aj SR na ME.

 

Peter Čeleš je členom Armwrestlingového klubu Myjava a je juniorskym majstrom Európy v pretláčaní na pravú ruku. Podobne je členom tohto klubu i keď pochádza zo Starej Turej, David Chudík, ktorý má podobne za sebou viaceré medzinárodné úspechy v pretláčaní rukou.

 

Lukáš Hazucha je žiackym vicemajstrom SR v plávaní na 50 a 100 m voľný spôsob.

 

Kristína Panáková je juniorskou reprezentantkou SR a patrí k najlepším strelkyniam 1. ligy ženského futbalu. Podobne v hľadáčiku trénera slovenskej reprezentácie je aj ďalšia členka ženského futbalového tímu z Myjavy Andrea Bogorová.

 

Lucia Beláková v minulom roku prišla na Myjavu z AO Nové Mesto Nad Váhom a splnila limit pre ME v krose do 23 rokov, úspešná bola aj v polmaratóne.

 

Staroturanských športovcov zastupuje aj štrnásťročný žiak ZŠ Marián Chudík, ktorý je majstrom sveta v lukostreľbe vo svojej kategórii.

 

 

Kolektívom roka 2018 sa stali ženyfutbalistky Spartaka Myjava a vo verejnom hlasovaní získali najviac hlasov volejbalisti Sp. Myjava.

 

Trénerom roka sa stal tréner oddielu karate Peter Dobiáš, korý zároveň zvíťazil vo verejnom hlasovaní.

 

Najviac hlasov vo verejnom hlasovaní dostala 7-ročná karatistka Natália Michálková z myjavského oddielu karate.

 

Objavom roku 2018 boli vyhlásení Michal Jankových futbalový oddiel žiakov do 13 rokov, ďalej juniorska basketbalistka Sp. Myjava Daniela Nálepová a Adrián Sulan bikros v žiackej kateg., Juraj Svítek zo žiakov plaveckého oddielu Sp. Myjava, mladý pretekár v motokrose Adam Zeman a Ondrej Zeman z volejbalového oddielu.

 

Do Siene slávy myjavského športu boli uvedené ďalšie tri osobnosti športu na kopaniciach: Stanislav Malečka dlhoročný tréner myjavských futbalistov a funkcionár FO, Michal Šupík všestranný športovec, ktorý patrí dlhé roky k oporám kolkárskeho oddielu a ani dnes ako 74-ročný nezaostáva za mladšími. In memoriam bol zapísaný do siene slávy Karol Večeřa, dlhoročný funkcionár a aktívny člen basketbalového oddielu TJ Spartak.

 

 

Skutočnosť, že aj kopanice žijú naplno v športovom duchu nie je nič nové, tak ako aj v iných regiónoch Slovenska tu zažívajú športové úspechy i pády, ale rozhodujúce je, že neustále vznikajú nové športoviská pre mladých, ktorí majú vždy nové možnosti športovo sa vyžiť a ľudia tu žijúci zasa stále väčšie možnosti na športový relax pasívny ale i pre aktívne športovanie.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský, Róbert Fritz

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...