Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

I keď nie najstarším, ale určite najznámejším kultúrnym súborom na Myjave je folklórny súbor Kopaničiar, ktorý poznajú milovníci folklóru nie len na Slovensku, ale dnes už možno hovoriť, že i vo svete. Veď okrem pravidelného účinkovania súboru na najväčších folklórnych festivaloch u nás, má za sebou vystúpenia nie len v európskych štátoch, ale napr. aj v Brazílií, či v Číne. V roku 2015 oslávil súbor svoju 60-ročnicu.

 

Jeho začiatky sú úzko spojené práve s podnikom SAM, o ktorom píšeme na inom mieste tohto portálu. V roku 1955 sa toto folklórne zoskupenie zrodilo z kultúrnej úderky mladých ľudí v učilišti bývalého podniku Slovenská armatúrka Myjava. Keďže práve vtedy sa rozpadol folklórny súbor Kýčer na Turej Lúke, časť jeho členov našla uplatnenie v novovznikajúcom súbore, ktorý mal účinkovať pri ZK ROH SAM. Najskôr to bola iba hudobná zložka, potom pribudla spevácka a nakoniec v júli 1955 aj tanečná, ktorá sa rodila najťažšie, avšak mala skúsených tanečníkov z turolúckeho Kýčera a od tohto súboru prevzali aj repertoár. Kronika hovorí, že prvé vystúpenie súboru pod názvom Kopaničiar, bolo v novembri 1955 v závodnej jedálni SAM. O rok už súbor pripravoval prvý celovečerný program pod názvom Na Myjave pod lipkami, s ktorým sa už kompletný so všetkými tromi zložkami a po prvý raz v krojoch predstavil na Starej Turej. Hudbu viedol vtedy Jožko Kubík z Hrubej Vrbky, po ňom aj slávny primáš Samko Dudík. Odvtedy prešiel súbor a jeho zložky rôznymi obdobiami, keď sa mu darilo vynikajúco, ale boli i chvíle ťažšie, ktoré sa však vždy podarilo prekonať a niekoľko stoviek folkloristov, ktorí sa tu vystriedali v tanečnej, speváckej i hudobnej zložke, aby do dnes šírili kultúru ľudovej hudby, spevu a tanca vychádzajúcu z tohto kopaničiarskeho kraja a obohacovali náš kultúrno-spoločenský život. V súčasnosti vedú súbor Martin Bunčiak a Robert Madluška a jeho hudobnú zložku mladší z Bunčiakovcov, Štefan.

 

 

Je potešiteľné, že Myjava má stále zázemie, odkiaľ môže čerpať istotu pre budúcnosť FS, tým je detský FS Kopaničiarik, ktorý vznikol v r 1972 a jeho zakladateľmi boli práve niekdajší členovia FS Kopaničiar, najmä Štefan Jeriga, ktorý dlhé roky viedol tento detský súbor a taktiež teší, že ani tí, ktorí si už niečo „odskákali“ ešte nezaháľajú a vytvorili seniorsky súbor KOPA. Všetky tieto zoskupenia pracujú dnes v meste Myjava pri DK S. Dudíka, ktorý ich plne zastrešuje. Myjavskému publiku sa súbor Kopaničiar predstavil v KD S. Dudíka aj na nedávnej akcií venovanej 80. výročiu SAM.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: Róbert Fritz

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...