Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Záhradkárstvo a najmä ovocinárstvo má na Myjave bohatú históriu, najskôr to bol učiteľ Michal Šimonovič (otec Zuzky Zgurišky), ktorý radil domácim hospodárom v záhradkárení a najmä zásluhou Štefana Dekánka, keď tu vznikali prvé ovocinárske škôlky ešte pred 2. svetovou vojnou.

 

Najväčší rozmach dosiahli záhradkárske osady v 80. rokoch dvadsiateho storočia. V súčasnosti sú na Myjave a v Turej Lúke 4 ZO SZZ z osád a prídomoví záhradkári, ktoré združujú vyše 600 členov. Spoločne so záhradkármi z okolitých obcí tvoria širokú základňu pestovateľov ovocia a zeleniny.

 

 

Svoju tradíciu má aj výstava Plody Myjavskej pahorkatiny, ktorej 21. ročník sa koná v dňoch 10. – 12.októbra 2018 v myjavskom DK S. Dudíka. Tak ako každoročne je spojená s vyhodnotením najkrajších exponátov výstavy – súťažou o Jablko roka . Celkove 7 záhradkárskych organizácií zastupuje početné spoločenstvá jednotlivých záhradkárskych osád Myjavskej pahorkatiny. Najviac z nich je v myjavských o a turolúckej ZO. Tohtoročná bohatá úroda najmä ovocia dala záhradkárom širokú možnosť pochváliť sa svojimi pestovateľskými úspechmi. Z celkových takmer 100 vzoriek jabĺk vyhodnotila porota Jablko výstavy 2018 odrodu Rubín Jána Pítka zo ZO Turá Lúka. Ocenení boli aj ďalší pestovatelia za svoje exponáty hrušiek, hrozna a iného ovocia , či zeleniny. Súčasťou podujatia bola i výstava včelích produktov, ktorými sa pravidelne na výstave prezentuje L. Pražienka z Rudníka a zaujímavé sú aj ukážky aranžovania kytíc p. V. Gálovej z Myjavy.

 

 

Už tradíciou býva, že po skončení výstavy venujú záhradkári vystavené ovocie a zeleninu klientom domova dôchodcov či detského domova. Tentokrát sa rozhodli darovať ovocie klientom DOS Nezábudka a zeleninu Detskému domovu v Myjave.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...