Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Už tradične sa na Myjave koná v predvianočnom období najviac podujatí venovaných v duchovnej i svetskej podobe týmto najkrajším sviatkom roka Vianociam.

 

Podieľajú sa na tom všetky mestské kultúrne a cirkevné inštitúcie. Začína to všetko už po niekoľko rokov zapálením prvej adventnej sviece na adventnom venci pri fontáne pred MsÚ a zároveň koncertovaním v ev. kostole. Pokračuje to príchodom Mikuláša, rozsvietením vianočného stromčeka a rozdávaním darčekov pre deti. Pevnou súčasťou predvianočných podujatí na Myjave je už 16 rokov divadelný festival Vianoce v divadle. Tento raz sa konali 5. až 7.12. a mali v názve prívlastok Frankieho divadelné Vianoce keďže boli venované predčasne zosnulému zakladateľovi tohto podujatia, myjavskému divadelníkovi Frankiemu Miroslavovi Kňazskému, ktorého tabuľku odhalili na terase slávy myjavského KD S. Dudíka. Pri odhaľovaní boli okrem príbuzných divadelníka, členov divadla Korbáč, primátora mesta P.Halabrína a herečka Zuzana Krónerová, nechýbala ani tradičná moderátorka podujatia Bibiana Ondrejková a hudobná skupina Funny Fallows a myjavskí priaznivci divadla.

 

 

Vianočný jarmek je podujatie, ktoré sa koná takmer vo všetkých mestách a mestečkách na Slovensku. Niekde má dlhoročnú tradíciu inde sa začal väčšmi vžívať až v posledných rokoch. Na Myjave sa uskutočňuje už po viac rokov, avšak až minulý rok sa rozšíril z dvoch dní na takmer celý týždeň. Začal sa už v utorok 10.12. stánkovým predajom rôznych vianočných ozdôb, ľudových výrobkov a pochúťok na námestí pred MsÚ, kde zároveň prichádzajú so svojím programom kopaničiarske hudobné a tanečné skupiny ako i deti zo škôl.

 

 

Tohtoročný Vianočný jarmek je obohatený aj o nový betlehem z dreva, ktorého autormi sú výtvarníčka z miestnej ZUŠ Katarína Gogová Vítková a Pavol Kubík.

 

 

Na úvod podujatia to bolo vystúpenie speváckeho zboru Bukovčané s ľudovými a vianočnými pesničkami. V stredu 11.12. sa účinkujúci FS Kopaničiarik zapojil do celoslovenského spievania kolied a vo štvrtok 12.12. hrala vianočné piesne Dychová hudba Myjavci a v programoch ďalších dní sú aj súbor Kopaničiar, Myjavská heligónka a spoločné vystúpenie myjavského evanjelického a katolíckeho speváckeho zboru. To všetko až do soboty 14.12., kedy sa pred MsÚ koná pravá kopaničiarska zabíjačka s FSk Kýčer a FS KOPA.

 

Pán Bc. Jaroslav Ferianec so svojími včelími výrobkami tiež získal certifikát regionálnje značky Kopanice

 

Záver predvianočných kultúrou nabitých dní na Myjave budú tvoriť ešte dva adventné koncerty o 17.00 v ev. kostole15.12. s názvom Desatoro príde cimbalová muzika Danaj zo Strážnice a po zapálení poslednej štvrtej adventnej sviečky 22.12. to bude program Anjelské husle s vynikajúcim mladým huslistom pochádzajúcim z Brezovej pod Bradlom Marcom Rajtom a jeho hudobnou skupinou – Band. Predvianočné podujatia uzavrie 18.12. v myjavskom KD benefičný koncert ZUŠ venovaný 100. výročiu vzniku Červeného kríža.

 

Odovzdávanie certifikátov regionálnej značky Kopanice

 

Samozrejme tým sa podujatia na Myjave pre tento rok ešte nekončia, lebo aj v posledný deň roka na Silvestra bude na námestí hudobná produkcia a zábava pre všetkých, ktorí pred polnocou prídu osláviť príchod Nového roku.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský, Kopanice.sk

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...