Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Môžete precestovať celý svet, ale nakoniec si aj tak poviete „Všade dobre, doma najlepšie“. Nech už sme kdekoľvek a testujeme rozmanité chute, na tie naše slovenské nedáme dopustiť. O bryndzových haluškách, pirohoch a podobných slovenských jedlách sa písalo už dosť, ale viete, ktoré sú naše tradičné kopaničiarske jedlá?

 

Ktoré naše typické kopaničiarske jedlá by mal ochutnať každý návštevník kopaníc? Ktoré z našich jedál otvoria všetky vaše chuťové poháriky? Vybrali sme desať tých najlepších kopaničiarskych jedál, ktorých recepty sa dedili z generácie na generáciu a dodnes mnohé jedlá zdobia naše stoly.

 

1. Kopaničiarska kapustnica

 

Keď sa povie tradičná polievka na Slovensku, tak sa myslí kapustnica. Kopaničiarska kapustnica je typické vianočné jedlo. V tradičnej kopaničiarskej kapustnici nemôže chýbať kyslá kapusta, sušené huby, klobása či údené mäso. Avšak najdôležitejšou súčasťou sú slivky, tie dodávajú kapustnici príjemnú chuť a robia ju zaujímavou.

 

https://www.instagram.com/p/Be7DXFNDfeZ/

 

2. Gazdova tlačenka

 

Na žiadnej z tradičných zabíjačiek nemôže chýbať po klobásach, paštékach, jaterniciach ani výroba tlačenky. Každý správny gazda má svoju vlastnú receptúru. Tlačenka sa podáva s nakrájanou cibuľou a jemne poliata octom.

 

 

3. Tradičné plnené placky

 

Ide o zemiakové placky, kde je výrazná bylinka – majorán a cesnak. Na kopaniciach sa najčastejšie plnia opečenou pečienkou restovanou na cibuľke alebo kyslou kapustou s údeným mäsom.

 

 

4. Kapustníky starej mamy

 

Kapustníky spoznáte práve na kopaniciach. Ide o takzvaný pečený koláč, ktorý je plnený ochutenou dusenou kapustou. Aj keď sa môže zdať nepríťažlivý pre kapustu jeho chuť je neopísateľná a nezabudnuteľná.

 

 

5. Babkina štrúdľa

 

Výborný dezertík ku kávičke. Veľmi obľúbené štrúdle na kopaniciach sú jablkové a makové posypané cukrom.

 

https://www.instagram.com/p/BeHze6RFpYk/

 

6. Kysnutý slivkový koláč

 

Keďže kopanice patria do kraja sliviek, tak nie je nič lepšie ako kysnutý slivkový koláč posypaný posýpkou a škoricou.

 

View this post on Instagram

#plums #plumcake #slivkovykolac

A post shared by Jane Mathew (@jana_mathew) on

 

7. Buchty s lekvárom

 

Výroba domáceho slivkového lekváru patrí do najhlbšej histórie kopaníc. Nejedno dieťa sa zamiluje do mäkučkých buchtičiek, ktoré sú naplnené výborným slivkovým lekvárom.

 

 

8. Fašiangové šišky

 

Počas slávnosti Fašiangy dievčatá rozdávajú Fašiangové šišky. Väčšinou sú plnené lekvárom a posypané cukrom.

 

View this post on Instagram

#siska #nofilter #šiška

A post shared by Marta Janetka (@edimamija) on

 

9. Domáca nadievka

 

Najlepšia príloha k pečenému kurčaťu na kopaniciach neodmysliteľne patrí takzvaná nádievka. Nádievka je pripravená z rožkov máčaných vo vajíčku, petržlenovej vňate a pečienky. Tvaruje sa do gule a je pripravená na pare ako klasická knedľa. Po ochutnaní si ju určite zamilujete.

 

 

10. Slivkové gule

Top desiatku kopaničiarskych jedál nám uzatvárajú známe slivkové gule. Najčastejšie sa polievajú maslom a posypú strúhankou zmiešanou s cukrom.

 

 

Autor: Kopanice.sk

Foto: Kopanice.sk, Instagram

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...