Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

25.01.2018 - 31.01.2018

Myjava

25 - 31.01.2018

Dátum

Od: (25.01.2018)

Do: (31.01.2018)

Čas

Štúrova 2

Myjava

Miesto

Pozývame Vás na novú výstavu Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci.

 

SNM-Múzeum Slovenských národných rád v Myjave v spolupráci so SNM-Múzeom Ľudovíta Štúra v Modre predstaví vo svojich výstavných priestoroch výstavu pod názvom „Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci“.

 

V 19. storočí nebolo samozrejmosťou, aby ženy boli súčasťou verejného života. Nemohli zastávať pozície, ktoré v tej dobe prináležali výlučne mužom. Postavenie ženy sa nieslo v znamení nemeckého hesla: Kinder, Kirche, Küche, teda deti, kostol, kuchyňa. Po prijatí spisovnej slovenčiny v roku 1843, sa v slovenských dobových periodikách začínajú objavovať články o potrebe vzdelávania žien. Následne je možné pozorovať zvýšený záujem žien o národné dianie a literárnu tvorbu.

 

Výstava ,,Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci“ predstavuje životy známych i menej známych žien, ktoré sa počas svojho života neriadili spoločenskými predsudkami a svojou činnosťou prispeli k pozdvihnutiu ,,ženskej duše“. Nemalou mierou k tomu prispelo aj vytvorenie ženského spolku Živena. Prostredníctvom výstavy môžete spoznať životné príbehy žien úzko súvisiacich so štúrovskou generáciou ako boli Anička Jurkovičová, Mária Pospíšilová, Adela Ostrolúcka a iné. Výstava približuje emancipačné hnutie nielen v slovenskom, ale aj českom prostredí prezentované cez osobnosti Boženy Nemcovej a Bohuslavy Rajskej.

 

Chcete vedieť aký mali národní buditelia vzťah k ženám? Do koho bola zamilovaná Anička Jurkovičová? Za akých podmienok zomrela Adela Ostrolúcka? Aké ženy ovplyvňovali Ľudovíta Štúra? Odpovede na tieto a iné otázky nájdete vo výstavných priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave, na Štúrovej ulici č. 2, kde si výstavu môžete pozrieť v termíne od 25. 10. 2017 do 31.1. 2018. Súčasťou výstavy sú módne ukážky, nábytok a interiérové súčasti využívané v období 19. storočia. Výstava vznikla v spolupráci so SNM-Múzeom Červený Kameň

 

Viac info: Mgr. Dávid Camacho, muzeumsnr@snm.sk, +421 34 245 1103, www.snm.sk

Galéria

Mapa

Kľúčové slová