Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

13.04.2018

Priepasné

13.04.2018

Dátum

17:00

Čas

Kultúrny dom Priepasné

Priepasné

Miesto

Centrum tradičnej kultúry v Myjave (CTK) a obec Priepasné si Vás dovoľujú pozvať na oficiálne predstavenie publikácie s názvom “Víprafki – rozprávania z Priepasného zozbierane Alžbetou Krásnou” (2017), ktoré sa uskutoční dňa 13.04.2018 (piatok) o 17.00 hod. v Kultúrnom dome v Priepasnom.

 

Publikácia obsahuje krátke staršie i novšie príbehy obyvateľov dnešnej obce Priepasné, ktoré sa uchovali ústnym podaním. Pozostáva z 202 príbehov tematicky rozdelených do 7 kapitol (detstvo a mladosť, práca a zamestnanie, cesty a cudzí svet, vojny, veselé príbehy, osobnosti, liečiteľstvo a povery), zapísané v miestnom nárečí. Publikácia v širšom rozsahu nadväzuje na už vydaný CD nosič s nahrávkami spomienkového rozprávania z obce Priepasné – „Kopaničjarske viprafki“ (2016). CTK v Myjave sa aj takýmto spôsobom rozhodlo zachovať a zároveň spopularizovať dialekt pútavou formou, keďže ide o dôležitú zložku lokálnej kultúry, prechádzajúcu dynamickými procesmi a postupne sa vytrácajúcu z bežného života. Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Uvedenie knihy do života spojene s jej prezentáciou bude prebieha za účasti všetkých realizátorov, podieľajúcich sa na jej vydaní a taktiež s možnosťou zakúpenia knihy priamo na mieste. O spríjemnenie atmosféry sa postará Ľudová hudba Petra Obucha z Piešťan.

 

Vstup bezplatný.

 

Tešíme sa na Vašu účasť!

Galéria

Mapa

Kľúčové slová