Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Višňové

Višňové 60, 916 16 Krajné Súradnice: 48.725906, 17.752862

visnove@slovanet.sk obecvisnove.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Počet obyvateľov: 177

Rozloha: 552 ha

V hlbokom malebnom údolí pod Čachtickým hradom leží naša malá obec – Višňové. Cez ňu preteká rieka Dudváh – u nás menovaná Jablonka.

 

Obec dostala meno vraj od divej, po stráňach a skladoch rastúcej višne. Ale podľa novšieho podania má meno od slova „viššie” (starý pravopis). Stará osada vraj vystavená pozdĺž menovanej rieky bola často navštevovaná povodňami, kedy voda brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty, teda aj domy, (veľká povodeň v r. 1850 -zaznačené v obecnej kronike v Hrachovišti). Niet teda divu, že obyvatelia zo strachu pred touto živelnou pohromou utekali a domy si začali stavať po okolitých vŕškoch – teda vysoko.

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexilolagické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.

Poloha

Obec Višňové leží na úpätí severných výbežkov Malých Karpát pod Čachtickým hradom. Od Nového Mesta nad Váhom je vzdialená 9 km juhozápadne. Stred obce na nachádza v nadmorskej výške 220 m n. m. Rozloha obce je 552 ha, k 31.12. 2012 mala obec 171 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1392. Nad  obcou Višňové sa vypína hrad Čachtice. Obcou preteká Jablonka.

História

Obec sa spomína od roku 1392 ako Bysnew, z roku 1436 ako Wisnyowe, z roku 1773 ako Visnove, maďarsky Visnyó, Alsóvisnyó. Obec patrila panstvu Čachtice, neskoršie rodinám Štiborovcov, Országhovcov, v roku 1695 Erdődyovcov, v 18. storočí aj Forgáchovcov. V roku 1715 mala vinice, mlyn a 21 domácností, v roku 1753 mala 64 poddanských rodín, v roku 1787 mala 58 domov a 403 obyvateľov, v roku 1828 mala 63 domov a 439 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, nádenníčili a chovali dobytok. Od roku 1855 tu mali majetky Breunerovci a Springerovci. Za I. ČSR sa obyvatelia zaoberali ešte aj domácou výrobou slamených košíkov a tkaním ľanového a konopného plátna. V roku 1925 bola založená organizácia Komunistickej strany Československa. Za tzv. slovenského štátu sa v obci nepodarilo založiť ani HSĽS ani HG.

Kultúra

Pálenie vatry

Pálenie vatry spolu s možnosťou opekania si na ohnisku pod tisíckami hviezd. Pre deti je prichystaný aj nafukovací hrad a hudobný sprievod.

Životné prostredie

Okolie obce je bohaté na faunu, flóru a rôzne prírodné zaujímavosti. Do katastrálneho územia zasahuje chránená krajinná oblasť Malé Karpaty, vyhlásená v roku 1976. Národná prírodná rezervácia Čachtický hradný vrch bola vyhlásená v roku 1964 na ploche 13,7 ha. Ochrana sa dotýka skalnej lesostepi so vzácnou flórou a faunou, najmä hmyzom. Prírodnou zaujímavosťou je i nedávno objavená jaskyňa, ktorá však doposiaľ nebola sprístupnená. Cez obec preteká Dudváh.

Galéria

Mapa obce