Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Hrachovište

Hrachovište 255, 916 16 Hrachovište Súradnice: 48.713924, 17.727807

obecnyurad@hrachoviste.sk hrachoviste.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Počet obyvateľov: 712

Rozloha: 921 ha

Obec leží v podhorí Malých Karpát pod vrcholom Plešivca. Prvýkrát sa písomne spomína r. 1392 pod názvom Hrachowich v súpise majetkov čachtického panstva. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, prekvitalo tu košikárstvo.

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Všetky mestá SR a aj mnohé obce majú svoju mestskú či obecnú symboliku, ktorá ich reprezentuje a charakterizuje navonok. Erb, pečať a zástava sú ich poznávacím znamením už po celé stáročia v regióne, aj v štáte.

 

Erb obce

V striebornom štíte z červeného, dvoma zelenými jednostrannými vetvičkami ovenčeného srdca preloženého strieborným zlatostredým kvietkom vyrastajú tri červené zlatostredé šesťlupeňové kvietky na zelených listnatých stopkách.

Poloha

Hrachovište je malebná obec, ktorá sa rozkladá v juhovýchodnom cípe Myjavskej pahorkatiny a v Čachtických vrchoch, neďaleko úpätia Malých Karpát, v doline na sútoku potokov Jablonky a Turanky.

História

Bradatý pútnik v kutni odetý sa po Považí ponevieral. Bol to kráľ uhorský. Matej, spravodlivý zvaný. Do hrubého súkna preoblečený, zisťoval či trenčianski páni, jeho poddaným príkorie nečinia. Večer už sotva nohami prepletal od únavy. Dobehol ho furman s dlhým vozom a kývol mu. “Ulep sa!” Pútnik vďačne vyskočil na voz a prvý krát poďakoval furmanovi. Doma mu furman strčil pred nos drevenú misu s hrachovou kašou a ponúkol ho. “Nahltaj sa!” Pútnik si ho druhý krát vďakou uctil. Po večeri ho furman uložil na slamu, hodil na neho šubu a zavinšoval mu dobrú noc. “Vidrichmi sa!” Vtedy mu neznámy tretí krát poďakoval. Ráno sa ho pýtal prečo ho tak pekne pri dobrých činoch núkal. Juro Čuridla, lebo tak sa ten nevľúdny furman volal, odvrkol. “Kým sa to naučíš milý brachu ešte poješ veľa slovenského hrachu!” Ľúbila sa táto reč pútnikovi a veselo položil furmanovi tiež veršovanú hádanku: “Jeden Boh na nebi, jeden kráľ na zemi. Kto je to?” Juro Čuridla sa poškrabal za uchom a spustil. “K Pánu Bohu sa modlím, Pána kráľa si ctím. Ale darmo je: Pán Boh vysoko a pán kráľ ďaleko. My tu máme veľa malých kráľov a tých musíme poslúchať…” Táto reč sa ešte viac pozdávala kráľovi, nuž potľapkal furmana po pleci.

“Múdru hlavu a dobré srdce máš, dám ti, čo si len zažiadaš!” Juro Čuridla nedôverčivo krútil hlavou. “Z akých si ty sveta strán, keď si taký štedrý pán?” Vtedy mu ukázal panovnícky pás a kráľovské znaky. Dal sa mu poznať ako kráľ Matej z Budína. “Z dobrého srdca ruže rastú. Za každú vďaku jedna ruža. Za tri vďaky tri ruže. To bude tvoj cimer. A za hrachovú kašu hrachová dedina!”

Od vtedy sa dedina Hrachovišťom volá a v obecnom erbe má srdce s troma ružami.

Kultúra

Hrachová cesta do rozprávky

Rozprávkový les so živými zvieratkami, divadielko, penová party, disko, maľovanie na tvár, kreatívne dielne atď.

Životné prostredie

Oblasť Hrachovišťa sa vyznačuje pestrým geologickým zložením komplikovanými štruktúrnymi pomermi. Masív hrachovišťských Malých Karpát je budovaný vápencami (vrchnotriasové vápence sú staré 195 miliónov rokov). Nachádzajú sa v nich aj skameneliny morských živočíchov a rôzne podzemné priestory. Neogénne komíny sú zastúpené zhruba medzi vodnou nádržou Dubník 1, Kostolným a Vaďovcami s výbežkom do Hrachovišťa. Rovinný až vrchovinový povrch chotára tvoria mladšie treťohorné zlepence, pieskovce, staršie treťohorné pieskovce, ílovce, kriedové pieskovce, bridlice a staršie druhotné dolomity. Priemerná ročná teplota je okolo 8 stupňov Celzia. a priemerný ročný úhrn zrážok 700 – 750 mm.

Galéria

Mapa obce